Kraków śladami pisarzy. Literacka podróż, która Was zachwyci!

Fragment wnętrza secesyjnej kawiarni, z lustrami na ścianie, w których odbijają się krzesła i stoliki nakryte koronkowymi serwetami i szybą, na której stoi wazon z różą, cukiernica i elegancko ułożone serwetki. Odbija się również obraz na ścianie okno z witrażem. Na wprost w rogu stoi kanapa z wysokim oparciem. U góry witraże, nad nimi obrazy. W rogu wisi stary zegar.
Kraków od wieków inspirował pisarzy i poetów. Tu, w cieniu Wawelu i Sukiennic, powstawały wybitne dzieła literackie, a ulice i place Krakowa nie raz stawały świadkami artystycznych działań. Literatura i Kraków to połączenie, które wypełnia duszę pięknem absolutnym. Dziś, w przeddzień corocznych Targów Książki w Krakowie, zapraszamy Was na spacer śladami pisarzy i twórców, których życie i dzieła na zawsze splotły się z tym miastem.

Dom Literatów – centrum życia literackiego w Polsce

Krupnicza 22. To miejsce, w którym rozwinęło się jedno z najbardziej znanych centrów literackich w kraju. Zwykła czynszówka, w której podczas wojny mieścił się hotel dla niemieckich urzędników, stała się azylem i miejscem twórczej pracy najwybitniejszych twórców polskiej literatury.

W budynku przy Krupniczej 22, zwanej przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „domem czterdziestu wieszczów, lokatorami byli m.in.: Jerzy Andrzejewski, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Halina Poświatowska, Anna Świrszczyńska, Tadeusz Różewicz, Tadeusz Nowak, Ewa Lipska czy Bronisław Maj. Mieściła się tu również siedziba Koła Młodych i Klubu Literackiego.

Pałac Pod Baranami – kultura wciąż żywa

Jedna z najpiękniejszych kamienic przy krakowskim rynku pisała swoją fascynującą, literacką historię już od czasów średniowiecza. W XV i XVI wieku mieściła się tu najbardziej znana w Krakowie gospoda, której częstymi gośćmi byli Jan Kochanowski, Mikołaj Rej czy Łukasz Górnicki. Tutaj powstała również słynna Piwnica pod Baranami, literacki kabaret, który miał (i wciąż ma) niebagatelny wpływ na rozwój polskiej kultury. Pałac Pod Baranami znajduje się przy Rynku Głównym 27.

Jama Michalika – ulubione miejsce spotkań artystów i pisarzy

Jama Michalika to legendarna kawiarnia artystyczna, położona przy ul. Floriańskiej 45, będąca jednym z najważniejszych miejsc na mapie kulturalnej miasta. Założona w 1895 roku przez Jana Apolinarego Michalika, początkowo działała pod nazwą Cukiernia Lwowska. Jednak z czasem, w miarę jak zaczęła gromadzić coraz więcej artystów i literatów, jej nazwa ewoluowała. Stała się miejscem spotkań krakowskiej bohemy artystycznej, w tym malarzy, pisarzy i poetów. Najbardziej znana jest jako kolebka kabaretu Zielony Balonik, założonego w 1905 roku przez  Augusta Kisielowskiego. Z kabaretem związani byli wybitni twórcy polskiej literatury, jak Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

Kraków śladami Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska spędziła w Krakowie większość swojego życia i jeśli macie ochotę na spacer jej śladami, to czeka Was piękna podróż po zakamarkach miasta. Blok mieszkalny na rogu al. Kijowskiej i Nowowiejskiej to jeden z kilku jej krakowskich adresów, a z kolei przy ulicy Radziwiłłowskiej znajdował się rodzinny dom poetki. Ostatni adres, pod którym mieszkała to Piastowska 46. Z ciekawostek – w tym mieszkaniu możecie nawet przenocować! Warto zaglądnąć na Królewską 82 – to tutaj znajdowała się słynna garsoniera, którą poetka czule nazywała szufladą.

W 2023 roku w centrum Krakowa powstał park im. Wisławy Szymborskiej, który jest nie tylko zieloną ostoją w samym środku miejskiego zgiełku, ale również artystycznym smaczkiem – ciekawe murale, napisy i drogowskazy nawiązują do twórczości poetki. Spacer możecie zakończyć w kawiarni Nowa Prowincja przy ulicy Brackiej 5, gdzie Wisława Szymborska chodziła na kawę.

Kraków Czesława Miłosza

Stolica Małopolski stała się ostatnim przystankiem w życiu tego wybitnego poety, noblisty i jednego z najwybitniejszych intelektualistów XX wieku. Choć Miłosz spędził dużą część życia na emigracji, to właśnie Kraków wybrał na swoją jesień życia. Przy ulicy Bogusławskiego 6 znajdowało się mieszkanie, w którym poeta mieszkał od 1993 roku do swojej śmierci w 2004 roku. Kamienica, w której żył, znajduje się w urokliwej części Starego Miasta, niedaleko Plant i Wawelu. Czesław Miłosz spędził tu ostatnie lata życia, a samo mieszkanie stało się miejscem legendarnym dla miłośników literatury.

Poeta lubił wpadać na kawę lub koniak do kawiarni Noworolski na parterze Sukiennic, a obiady zwykł jadać w nieistniejącej już restauracji Guliwer przy ul. Brackiej 6. Podobno zawsze siadał przy stoliku numer 6 i zamawiał tartę cytrynową. Odwiedzał też kamienicę Pod Trzema Koronami przy ul. Kanoniczej 7, gdzie znajdowała się siedziba krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także zaglądał do kawiarni U Literatów. Co niedzielę można było go spotkać w kościele św. Idziego przy ul. Grodzkiej 67. Po śmierci spoczął w Krypcie Zasłużonych na Skałce, w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa.

Zwiedzanie stolicy Małopolski z perspektywy literackiej to jak dotykanie unikalnej i bardzo charakterystycznej dla Krakowa intelektualnej tkanki. Dla miłośników książek, Kraków to miejsce wręcz obowiązkowe do zobaczenia. Targi Książki, które odbędą się już za kilka dni, są doskonałą okazją, aby nie tylko odkryć nowe tytuły i spotkać ulubionych autorów, ale także odbyć niezapomniany spacer po mieście, w którym literatura żyje na każdym kroku!

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Verknüpfte Assets