Wieże widokowe w Małopolsce: Schodami do nieba

Zdjęcie wykonane dzięki aparatowi zamontowanemu na dronie. Przedstawia Wieżę widokową Eliaszówka wśród otaczającej ją gęstej zieleni beskidu. Teren porasta las iglasty oraz nieliczne drzewa liściaste. Nieopodal wieży widokowej znajduje się altana dla turystów szukających schroneinia, a wzdłuż trasy wiodącej do wieży można dostrzec znaki informacyjne. Tło stanowią pagórki oraz wzgórza pokryte drzewami.
Z tych miejsc zobaczysz najpiękniejsze krajobrazy Małopolski. To połączenie marzeń Ikara o lataniu pod samo słońce, z zachowaniem poczucia stabilności i mocnym trzymaniem się na własnych nogach. Jeśli zatem chcesz pobyć między ziemią a niebem, nie musisz doklejać sobie skrzydeł. Platformy widokowe w Małopolsce same cię uskrzydlą. Pozwolą ci na spacer w chmurach, ponad koronami drzew i obłędne panoramy. Magiczne widoki na okoliczne góry, łąki i doliny, dadzą ci szansę na obcowanie z naturą i są wisienka na torcie, gdyż zwykle czekają na końcu szlaku. Do niektórych można niemalże dojechać, do innych trzeba trochę potruchtać. Platformy wybierają często zakochani, albo ci, którzy szukają dopiero drugiej połówki, bo ponoć, kiedy się ją na takiej wysokości znajdzie, to już na zawsze. Są idealne na jednodniową wyprawę lub spontaniczną wycieczkę.  Gotowi, by docierać coraz wyżej i wyżej? Schodami prosto do nieba.

Beskid Sądecki. Wieża, platforma widokowa Ślimak, Wola Krogulecka. 15,8 metra wysokości

Czasami trzeba zwolnić. A nic tak nie spowalnia człowieka jak natura, zieleń, piękne trasy i widoki. Na wzgórzu Dzielnica (539 m nad poziomem morza) w Beskidzie Sądeckim stoi nietypowa platforma, to Platforma widokowa Wola Krugulecka zwana Ślimakiem. Nie jest wysoka, ale ma za to spiralny kształt, jest drewniana i pięknie wpisana w panoramę. Wznosi się około 200 metrów nad doliną Popradu i można z niej podziwiać panoramę Pasma Radziejowej, Kotlinę Sądecką, Gorce i Beskid Wyspowy. Na platformie znajdziecie tablice przedstawiające zarysy szczytów i pasm górskich, stąd zobaczycie miejscowość Rytro, zamek rycerski w Rytrze, Barcice, a także Stary i Nowy Sącz.

Beskid Wyspowy. Wieża na Kamionnej. 29 metrów wysokości

To najwyższa i najnowsza wieża widokowa w rejonie Beskidu Wyspowego. Drewniano-stalowa konstrukcja gości turystów od jesieni 2023 roku. Aby dotrzeć na górę można wybrać żółty szlak z centrum Pasierbca, zielony z Kamionnej, czy też niebieski z Kisielówki. Każda z tych opcji nie zajmie dłużej niż 1:45 w jedną stronę. Na szczyt Kamionnej dotrzecie także od strony Bacówki na Zadzielu. Przyjemny spacer zajmie Wam około 45 minut, a na szczycie czeka owa wieża widokowa i piękne widoki (o ile oczywiście nie traficie na kiepską pogodę). Z wieży rozpościera się cudowna panorama na Pogórze Wiśnickie, pozostałą część Beskidu Wyspowego, sąsiednie Gorce, i dalsze, ale jakże majestatyczne Tatry.

Pogórze Ciężkowickie. Wieża na Brzance. 23 metry wysokości

Brzanka to dość łatwy, przyjemny i niewysoki szczyt  (534 m nad poziomem morza), który nas nie zmorduje. Trasa, która nas zawiedzie na najwyższy punkt Pogórza Ciężkowickiego, pachnie lasami, w których odnajdziecie jodły i buki.  Szlaki są przyjemne, można je pokonać na nogach lub rowerze. Najciekawsze wyprawy wiodą na szczyt z Lubaszowa lub z Ryglic. Kiedy już zdobędziemy Brzankę, czeka na nas kolejna wieża – w Jodłówce Tuchowskiej. To obiekt, który daje ci szansę, by zobaczyć Pogórze Ciężkowickie, Rożnowskie i Tatry. Sama konstrukcja to 23 metry, a na szczycie dzięki informacyjnym tablicom, możemy z łatwością nazwać szczyty, które z niej zobaczymy. Obok wieży stoi wiata, grill i miejsca do odpoczynku. To idealne miejsce do spaceru z całą rodziną.

Beskid Niski. Wieża widokowa na Ferdlu. 25 metrów wysokości

Wieża widokowa na Ferdlu - kiedy powietrze robi się przejrzyste i wieje świeży wiatr, można stąd zobaczyć Tatry. Na szczyt góry Ferdel w Beskidzie Niskim (648 m nad poziomem morza) najłatwiej dotrzeć zielonym szlakiem z Wapiennego, albo z Bartnego szlakiem żółtym. Ferdel to granica Magurskiego Parku Narodowego, miejsce, w którym można poczuć magię Beskidu Niskiego, zapach lasu, rozkoszować się ciszą i śpiewem ptaków. Idealnie jest być na wieży, której drewniana konstrukcja ma 25 metrów, o wschodzie lub zachodzie słońca. Jest położona poniżej szczytu ze względu na to, że miejsce to wybrał sobie do życia orlik krzykliwy. Jeśli będziecie mieli szczęście wypatrzycie jego długie deskowate skrzydła i potężny dziób.

Beskid Niski. Wieża widokowa na Jaworzu. 29,3 metry wysokości

Wieża na Jaworzu to dla niektórych prawdziwe wyzwania. Nawet dla tych, którzy nie mają lęku wysokości. Metalowa ażurowa konstrukcja, po której wspinając się widzisz wszystko, co masz pod sobą, działa na wyobraźnie. Dlatego wiele osób wchodzi tu na ugiętych nogach. Podobno kiedy wieje, albo panuje na niej duży ruch – buja się! Wieża znajduje się na wierzchołku Jaworza (882 metrów nad poziomem morza), szczytu w Beskidzie Niskim, w Górach Grybowskich. Konstrukcja zwieńczona krzyżem ma wysokość 29,3 metrów, a platforma widokowa znajduje się na wysokości 15,8 metra. Roztacza się z niej widok na Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry, Pogórze Karpackie. Na szczyt prowadzi szlak zielony z miasteczka Grybów (3,5 godziny) oraz szlak niebieski, znakowany z Nowego Sącza prawie do Krynicy.

Beskid Sądecki. Wieża widokowa na Koziarzu. 30 metrów wysokości

Ze szczytu Koziarza możecie zobaczyć miejscowości: Ochotnicę, Tylmanową, Kamienicę, a także całą masę szczytów Tatr, Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego i Niskiego, także Wyspowego. Na dodatek nie trzeba mieć końskiego zdrowia ani doskonałej kondycji, by wejść na szczyt. Koziarz (943 metry nad poziomem morza) mieści się w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, a drewniana wieża, która wznosi się 30 metrów ponad ziemią, jest budowlą stabilną i przyjazną nawet dla tych osób, które mają lęk wysokości. Dotrzeć tu można z Łącka albo z Tylmanowej

Pogórze Wiśnickie. Wieża widokowa w Iwkowej na górze Szpilówka. 33 metry wysokości

Wieża na Szpilówce. Na wschód słońca najlepiej iść tu z parkingu, do którego jedzie się z Iwkowej Nagórza. Potem już tylko 15 minut i jesteśmy na jednej z najwyższych wież w okolicy. Budowla ma ponad 30 metrów wysokości i rozciąga się z niej widok Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy, Gorce oraz Żywiecki z Babią Górą. Przy dobrej widoczności zobaczymy nawet Góry Świętokrzyskie. Dla tych, którzy mają więcej czasu, polecam szlak Doliną Piekarskiego Potoku, który biegnie przez szczyt Piekarska Góra. Przez Pasmo Szpilówki przebiega zielony szlak turystyczny, do wieży widokowej prowadzi ścieżka dydaktyczna, popularne miejsce spacerowe.

Beskid Sądecki. Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju. 49, 5 metra wysokości

Wieża widokowa i ścieżka dydaktyczna w koronach drzew Słotwiny Krynica-Zdrój. Deptak w koronach drzew? Dlaczego nie. Ta pięknie położona wieża, w samym sercu Beskidu Sądeckiego, pośród buków, świerków i jodeł, przyciąga masę turystów. Idealna dla dzieci, dzięki interaktywnym tablicom informacyjnym. Wieża w Krynicy-Zdroju znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 metrów nad poziomem morza). Drewniana konstrukcja ma wysokość 49,5 metra, a prowadzi do niej drewniana ścieżka w koronach drzew o łącznej długości 1030 metrów pozwalająca na podziwianie panoramy okolicy. Ze szczytu rozciąga się pyszny widok na Pasmo Jaworzyny, Beskid Niski z Lackową, Sądecki oraz Bieszczady. Dodatkową atrakcją na wieży w Krynicy jest fakt, że z góry wieży można zjechać specjalną zjeżdżalnią – rurą, o długości 60 m! To wersja dla odważnych, ale i wielka radość.

Inne wieże widokowe:

Beskid Sądecki:

  • Eliaszówka (1023 metrów nad poziomem morza)
  • Koziarz (943 metrów nad poziomem morza)
  • Muszyna, w Ogrodzie Sensorycznym
  • Radziejowa (1266 metrów nad poziomem morza)
  • Malnik (725 metrów nad poziomem morza)

Gorce:

  • Lubań (1211 metrów nad poziomem morza)
  • Gorc (1228 metrów nad poziomem morza)
  • Magurki (1108 metrów nad poziomem morza) 
  • Polczakówka (Królewska Góra, 588 metrów nad poziomem morza) 

Beskid Wyspowy

  • Jaworz (918 metrów nad poziomem morza)
  • Modyń (1028,5  metrów nad poziomem morza)
  • Mogielica (1170 metrów nad poziomem morza)
  • Skiełek (749 metrów nad poziomem morza)

Beskid Niski

  • Łysula (551 metrów nad poziomem morza)

Beskid Żywiecki

  • Mosorny Groń (1047 metrów nad poziomem morza)
  • Stryszawa, przy Hotelu Beskidzki Raj. Wstęp na wieżę jest płatny.
  • Hajdówki (534 metrów nad poziomem morza)

Beskid Makowski i Mały

Pogórze Rożnowskie

Pogórze Ciężkowickie

  • Wiatrówki w Moszczenicy

Okolice Tarnowa

Bochnia i okolice

Multimedia


Related Assets