Niesamowita historia wiernego psa. To trzeba zobaczyć w Małopolsce z dziećmi

Pomnik na którym widać siedzącego psa z wyciagniętą łapą
Najlepsza zabawa dla Waszych dzieci jest wtedy, gdy możecie bawić się razem. Proponujemy podróż do miejsc nie zawsze znanych, ale takich które obudzą także Waszą wyobraźnię. Bo któż nie wierzy w świętego Mikołaja, a ma on przecież w Małopolsce swój pomnik. Który ojciec nie tęskni za ołowianymi żołnierzykami, a mama za domowym teatrzykiem? A czy nie chcielibyście opowiedzieć swoim dzieciom historii wiernego psa, który po śmierci swojego pana czekał na niego wiele miesięcy w miejscu, w którym to się stało? Jakie było losy psa? Posłuchajcie i opowiedzcie tę historię swoim dzieciom.

Kraków. Historia psa, która wzrusza do łez

Dżok, kundel, który stał się symbolem wierności i miłości zwierzęcia do człowieka. Jego historię zna każdy krakowianin. Warto aby poznali ją też inni. Wszystko działo się w Krakowie w 1991 roku. Wtedy to starszy mężczyzna spacerował z czarnym psem, nieokreślonej rasy. Przechodząc przez rondo Grunwaldzkie właściciel czworonoga zasłabł. Zabrała go karetka, ale pacjent niestety zmarł. Zdezorientowany pies pozostał w tym miejscu. Zaczął koczować na rondzie Grunwaldzkiego, czekając na powrót swojego opiekuna. Pies nie dał się przygarnąć nikomu. Przez wiele miesięcy Dżoka dokarmiali mieszkańcy. Dopiero po roku Dżok zdecydował się pójść z panią Marią, która najczęściej przychodziła z jedzeniem na rondo. Między kobietą i psem wytworzyła się niezwykła wieź. Zwierzę chyba nie mogło zapomnieć o swoim panu, ale obdarzało opiekunkę pełnym zaufaniem. W 1998 roku pies ponownie stracił właściciela, jego nowa opiekunka niespodziewanie zmarła. Niedługo potem Dżok zginął pod kołami pociągu. Ludzie mówili, że nie chciał już żyć. Następnie przez kilka lat trwały starania o budowę pomnika Dżoka – symbolu psiej wierności. Ostatecznie udało się pokonać wszystkie przeszkody i wyznaczono termin odsłonięcia pomnika na 26 maja 2001 roku. Autorem rzeźby jest profesor Bronisław Chromy. A do jego powstania przyczyniło się wielu mieszkańców Krakowa, Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, a także sławni artyści, między innymi: Zbigniew Wodecki, Jerzy Połomski, Krzysztof Cugowski. Rzeźba stanęła nad Wisłą, na Bulwarze Czerwieńskim, w pobliżu Wawelu i rzeźby Smoka Wawelskiego. Przedstawia psa z wyciągniętą łapką otoczonego ludzkimi dłońmi. „Najwierniejszy z wiernych. Symbol psiej wierności” – głosi pamiątkowa tablica na pomniku.

Krynica-Zdrój. Magiczny świat zabawek

Kto choćby na chwilę nie chciał wrócić do beztroskich lat dzieciństwa? Lub pokazać dzieciom, jak kiedyś wyglądały zabawki i czym się kiedyś bawili rodzice? Niezapomnianą podróż w czasie gwarantuje Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju. To niezwykłe miejsce, w którym każdy odnajdzie dla siebie coś intrygującego. Świetne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W krynickim muzeum jest zgromadzone ponad 3 tysiące światowej klasy eksponatów. Na około trzystu metrach kwadratowych znajdziemy zabawki z niemal wszystkich epok – od starożytności aż po lata 90. XX wieku. W zbiorach muzeum znajdują się między innymi teatrzyki domowe, wystawa LEGO, zabawki pochodzące z filmów, lalki wraz z akcesoriami, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne oraz samograje. Jedną z atrakcji Muzeum Zabawek w Krynicy jest w pełni wyposażona mini klasa szkolna sprzed 50 lat. Każdego roku do muzeum trafiają nowe eksponaty, dzięki czemu kolekcja zabawek stale się powiększa. Muzeum Zabawek „Bajka” to magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. Sam pobyt w Krynicy-Zdroju, perle polskich uzdrowisk jest przygodą. 

Stryszawa. Kraina ludowych, drewnianych zabawek

Ludowa zabawka drewniana to jeden z symboli Beskidu Żywieckiego. Pierwsze wzmianki o tworzeniu drewnianych zabawek pochodzą z około I połowy XIX wieku. Na obszarze od Żywca po Suchą Beskidzką jest kilka wsi, w których tworzono zabawki: Przyborów, Koszarawa, Pewel Wielka, Lachowice, Kuków, Kurów, Kocoń, Stryszawa. Tworzyły one najstarszy w Polsce ośrodek chałupniczego wyrobu zabawek. Prawie wszyscy ludowi zabawkarze mieszkają w gminie Stryszawa i jej najbliższej okolicy, i nadal strugają zabawki ludowe dla dzieci. Na początku zabawki ludowe z drewna były produktem ubocznym powstałym przy wyrobie różnych przedmiotów z drewna. Po pewnym czasie, kiedy popularność zabawek rosła, zabawkarstwo stało się działalnością rzemieślniczą. Najbardziej popularne zabawki to bryczki, wozy drabiniaste, drewniane koniki, grzechotki, kołyski, „klepoki” czyli machające skrzydłami ptaszki. Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej to atrakcja Stryszawy. Od roku 2011 mieści się ono w wyremontowanym, zabytkowym dworku. Można tutaj zobaczyć wystawę stałą zabawek, filmy i prezentacje dotyczące zabawkarstwa, zakupić pamiątkę. Zwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach z malowania własnej zabawki, bibułkarstwa, tworzenia koszyczków ze sznurka, ozdób wielkanocnych lub choinkowych. W ogrodzie znajduje się Park Drewnianej Zabawki Ludowej, gdzie zobaczymy dużych rozmiarów bryczkę, konika, dudka, drzewo z kolorowymi ptakami, czy „klepoka” i kolorowe olbrzymie koguty. Można także zwiedzić nowy, drewniany budynek tak zwany „Dom Zabawkarza”. Znajdziemy tam stałą wystawę – rekonstrukcję kuchni zabawkarza z warsztatem pracy.

Rabka-Zdrój. Miasto dzieci i świętego Mikołaja

Rabka-Zdrój jest Miastem Dzieci Świata, tytuł ten uzyskało na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu w 1996 roku. Dlatego powstał tutaj pomnik szczególnie kochanego przez dzieci świętego. Odsłonięty 6 grudnia 2004 roku, jest jedynym pomnikiem świętego Mikołaja w Polsce. Figura znajduje się na placu przed zabytkowym budynkiem dworca kolejowego. Rabczański pomnik to podobizna postaci historycznej jaką był Mikołaj - biskup z Miry w Azji Mniejszej. Święty przedstawiony jest w stroju biskupim, z mitrą na głowie i pastorałem w dłoni, stoi na kuli ziemskiej, na której zaznaczono miasta: Rabka-Zdrój, Mira i Rovaniemi. Pomnikowi towarzyszą postacie dzieci – dziecko siedzące przed kulą ziemską podtrzymuje herb miasta Rabka-Zdrój, a dziewczynka w stroju góralskim chwyta sypane przez świętego pieniążki. To przedstawienie jest nawiązaniem do legendy wedle której święty Mikołaj otrzymał znaczny spadek po swoich rodzicach, którym szczodrze dzielił się z bliźnimi. Obok pomnika jest jeszcze dwoje dzieci, jedno trzyma w dłoniach napis przeciwko przemocy, drugie jedzie na rowerze z napisem zachęcającym do sprzątania świata. Autorem pomnika jest artysta plastyk Michał Batkiewicz. Posąg ma wysokość 2 metrów 60 centymetrów i jest umieszczony na kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów.

Kraków. Ogród dla małych i dużych miłośników nauki

Ogród Doświadczeń imienia Stanisława Lema w Krakowie to idealne miejsce dla najmłodszych i starszych odkrywców, którzy czują potrzebę własnoręcznego sprawdzenia „jak to działa?”. Na powierzchni ponad 6 hektarów parku rozmieszczono ponad sto urządzeń i przedmiotów demonstrujących zjawiska z takich dziedzin, jak fizyka, mechanika, optyka, hydrostatyka, magnetyzm czy akustyka. Poza tym znajdują się tu dwie ekspozycje: geologiczna „Geo-gródek” i sensoryczna „Zapachowo” oraz zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Atrakcje dla najmłodszych zgrupowane zostały między innymi w trzech specjalnych strefach: „Odlotowy plac zabaw”, „Naukowa siłownia” i „Piaskowa planeta.”Każde urządzeń i stanowisk prezentuje jedno lub kilka zjawisk fizycznych, a osiągnięcie celu nigdy nie polega na zasadzie „wciśnij guzik i obserwuj”. Na przykład za pomocą pryzmatu, możemy stworzyć ze światła słonecznego piękną tęczę. Polecamy również skierować kroki do tarczy Newtona, gdzie możemy uzyskać odwrotny efekt. Kolorowa, nieruchoma tarcza staje się biała przy prędkości 1800 obrotów na minutę.Kilka kroków dalej i jesteśmy w ogromnym kalejdoskopie. Przy innym stanowisku możemy sprawić, że powstanie wir wodny i obserwować jego niepowtarzalne zachowanie. Wśród atrakcji zorganizowanych w ramach tak zwanego „Zimowego ogrodu” znalazły się tor saneczkowy i curling, a także „Model lawiny śnieżnej” czy „Armatka śnieżna”. Chętni na więcej doświadczeń, mogą też wybrać bujanie na żyroskopie czy turlanie w kuli Zorba. Aktualny program Ogrodu Doświadczeń można znaleźć na: www.ogroddoswiadczen.pl

 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści