Na lekarstwo

Dawne metalowe naczynia, beczka i nakrętki z dawnych butelek
PIWO CYSTERSKIE
Tradycja wyrobu klasztornego piwa ze szczyrzyckiej wody źródlanej sięga XVII wieku. Jednak współcześnie zakon nie zajmuje się już piwowarstwem. Reprezentująca go firma Dominium jest natomiast właścicielem licencji na popularne na rynku polskim piwo Frater, opracowane wedle starych, cysterskich receptur.



 
    BALSAM KAPUCYŃSKI
Recepturę balsamu kapucyńskiego krakowscy bracia otrzymali z Czech na początku XX w., podobno jako dziękczynienie za opiekę nad zakonnikiem z praskiego klasztoru, zranionym podczas I wojny światowej. Balsam produkowany jest nieprzerwanie od prawie stu lat i rozprowadzany jako naturalny preparat wzmacniający organizm i kojący bóle. Jego popularność i renoma trwa od czasów międzywojennych, a w XXI w. na tyle wzrosła, że w 2005 roku bracia kapucyni postanowili zwiększyć produkcję. Wytwarzaniem balsamu zajmuje się tradycyjnie kustosz receptury – jedyny zakonnik znający tajemnice składu specyfiku, stanowiącego mieszankę dobroczynnie działających ziół, miodu, propolisu i żywic balsamicznych o intensywnym zapachu i smaku.
 
    PRODUKTY BENEDYKTYŃSKIE
Seria delikatesowych produktów spożywczych, wytwarzanych według dawnych – uratowanych od zapomnienia – receptur i tradycji klasztornych mnichów. Są wśród nich wędliny, nabiał, ryby, pieczywo, miody, przetwory owocowe, susze ziołowe, soki, syropy, słodycze, alkohole, a nawet kosmetyki. Wszystkie są sporządzane tradycyjnymi metodami, bez konserwantów i sztucznych barwników. Wyjątkowy charakter benedyktyńskich produktów podkreślają tradycyjne opakowania. Swoją ideę dzielenia się doświadczeniem klasztornym Benedyktyni realizują lokalnie i globalnie, rozwijając sieć sklepów w kraju i zagranicą.
 
    SÓL - PRZYPRAWA I LEKARSTWO
Niezbędna do życia, niezwykle wartościowa, sól była kiedyś jednym z największych bogactw Polski południowej - stanowiła nawet rodzaj pieniądza, a wydobywano ją jak cenny kruszec. Do dziś nazywana jest zresztą białym złotem, stanowi bowiem o sukcesie i rozwoju największej polskiej atrakcji turystycznej – Kopalni Soli w Wieliczce. Sól pochodząca z Wieliczki jest solą warzoną i przyprawą pierwszej potrzeby. Restauratorzy najwyższej próby szczycą się tym, że podają na swoich stołach wyłącznie sól wielicką. Od jej jakości zależy też sława kapusty charsznickiej – jednego ze słynniejszych małopolskich produktów tradycyjnych. Wspominając o soli z Małopolski, nie sposób pominąć soli bocheńskiej, szczególnie cenionej za właściwości lecznicze, stosowanej w domowej i uzdrowiskowej balneologii. W bogatej ofercie solnych produktów kosmetycznych z bocheńskiej i wielickiej kopalni znaleźć można znakomite mieszanki solne do kąpieli relaksacyjnych o rozmaitych aromatach i dobroczynnych właściwościach.
 
    WODY LECZNICZE
Mocną stroną Małopolski jest bogactwo zdrojów leczniczych wód mineralnych. Ich skład, bogaty w sole mineralne i mikroelementy nadaje im właściwości, które przesądziły o karierze uzdrowiskowej Krynicy-Zdroju, Szczawnicy i Wysowej-Zdroju oraz ich trwającej do dziś popularności wśród kuracjuszy z całej Polski. Wydobywane z głębin ziemi mineralne wody lecznicze są dobroczynne dla nerek, wspomagają działanie układu pokarmowego i dróg oddechowych, mają właściwości antyalergiczne i przeciwzapalne. Najbardziej rozpowszechnione na rynku są wody ze zdrojów krynickich – Zuber, Jan i Słotwinka, szczawnickie wody – Stefan, Magdalena, Helena i Pitoniakówka oraz wody Franciszek, Józef i Henryk z Wysowej-Zdroju.

 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>