Pięć powodów dla których warto odwiedzić Gorce!

Polana w Gorcach z krokusami i turystami na szlaku
Po pierwsze: nie spotkasz zbyt wielu turystów na szlaku. Po drugie: będziesz mieć wspaniałe widoki na inne pasma górskie. Po trzecie: szybko dojedziesz z Krakowa do miejsca wejścia na szlak. Po czwarte: zrobisz sobie wspaniałą wycieczkę górską w jeden dzień. A wreszcie, po piąte: nawet jako niedoświadczony piechur poradzisz sobie na większości szlaków turystycznych! A tych Gorce oferują naprawdę wiele! Warto dodać, że w Gorcach znajduje się Gorczański Park Narodowy.

Jeśli zależy Ci na wspaniałych widokach to proponujemy wycieczkę na jedną z trzech wież widokowych.

  1. Wieża widokowa Lubań 

Lubań: 1211 m. n.p.m. wierzchołek wschodni, 1225 m. n.p.m. wierzchołek zachodni
Nocleg: Baza namiotowa PTTK na Lubaniu ( z własnym namiotem można zatrzymać się tutaj przez cały rok)
Kolor szlaku: niebieski
Czas wejścia: ok. 2h 30 min.

 

Z Krakowa musisz dojechać do Przełączy Snozka (od strony Nowego Targu za Kluszkowcami). Tutaj rozpoczynasz trasę wędrówki niebieskim szlakiem. Na przełęczy stoi pomnik wykonany przez Władysława Hasiora „Organy”. To jeden z najbardziej intrygujących i rozpoznawalnych artystów polskich XX wieku. Trasa na szczyt zajmuje ok. 2h 30 min. Na Lubaniu znajduje się baza namiotowa. Jeśli masz ze sobą własny namiot możesz zatrzymać się w tym miejscu o każdej porze roku. Z wieży na Lubaniu, która powstała w 2015 roku  rozpościera się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny i oczywiście Tatry.


Ten region oprócz pieszych wędrówek górskich oferuje wiele atrakcji turystycznych.


W pobliżu znajdują się ruiny Zamku w Czorsztynie, Zamek Niedzica, Zapora w Niedzicy, uzdrowiskowa miejscowość Szczawnica oraz urokliwa miejscowość Krościenko. W pobliżu znajduje się także przystań flisacka w Sromowcach Kątach lub Sromowcach Niżnych skąd można rozpocząć spływ Dunajcem tradycyjnymi łodziami flisackimi. 

 

  1. Wieża Widokowa Gorc

Gorc: 1228 m. n.p.m.
Nocleg: Baza namiotowa PTTK Gorc
Kolor szlaku: niebieski
Czas wejścia: ok. 2h 10 min.

W miejscowości Lubomierz po ok. 1 km jazdy od przełęczy Przysłop w kierunku Szczawy, po prawej stronie znajduje się parking. Od tego miejsca można rozpocząć wejście na Gorc niebieskim szlakiem. Warto dodać, że na pewnych fragmentach trasa jest dość stroma. Jednym z etapów tej wędrówki jest dotarcie do Nowej Polany, skąd rozpościerają się widoki na Beskid Wyspowy. Kolejny etap wędrówki to Polana Świnkówka z widokiem na Tatry. Ostatni etap to osiągnięcie szczytu. W 2015 roku powstała tu wieża widokowa, a dzięki temu z Gorca można teraz podziwiać Beskidy, Pieniny i Tatry. Poniżej szczytu, po zejściu z niebieskiego szlaku i przejściu niewielkiego odcinka zielonego szlaku, znajduje się baza namiotowa PTTK Gorc. Warto dodać, że to miejsce jest dobrą bazą wypadową do wędrówki na Turbacz. Stąd na najwyższy szczyt Gorców (1278 n.p.m.) dotrzemy w około trzy godziny, a nocleg możemy zaplanować w Schronisku PTTK na Turbaczu, Schronisku PTTK na Starych Wierchach czy w Bacówce na Maciejowej. W ten sposób przemierzymy całe pasmo Gorc.
 

  1. Wieża Widokowa Magurki

Magurki: 1108 m. n.p.m.
Nocleg: Ochotnica Górna
Kolor szlaku: brak
Czas wejścia:  ok. 1 h

Na Magurki można dotrzeć dwiema trasami. Pierwsza z nich prowadzi z osiedla Forendówki w Ochotnicy Górnej Szlakiem Kultury Wołoskiej, druga z osiedla Jaszcze, zieloną ścieżką dydaktyczną Dolina Potoku Jaszcze. Idąc pierwszym szlakiem, przy wyrzeźbionym z drewna góralu należy skręcić w prawo, w las (trasa jest oznaczona tabliczkami). Po drodze mijamy Kurnytową Kolibę, która powstała w 1839 roku. W czasie II wojny światowej bazę mieli tu partyzanci. W tym miejscu ukrywali się również amerykańscy piloci, którzy przeżyli niemiecki ostrzał artyleryjskiego bombowca „California Rocket”. Z tego miejsca zaczyna się dość ostre podejście pod górę. Po dotarciu na szczyt i wejściu na wieżę widokową, możemy spodziewać się pięknych widoków nie tylko gorczańskie szczyty, ale też Beskid Sądecki i Wyspowy oraz całe Tatry.

Warto dodać, że ok. 1,5 kilometra od wieży idąc wspomnianą ścieżką dydaktyczną Dolina Potoku Jaszcze, można trafić na miejsce katastrofy wspomnianego amerykańskiego samolotu „Liberator”, „California Rocket”. Samolot rozbił się tutaj 18 grudnia 1944 roku.
 

Klasyczne szlaki
 

Gorce są bardzo licznie poprzecinane pieszymi szlakami. Wspomniane powyżej stały się dość popularne po budowie w 2015 roku na szczycie góry Lubań, Gorc i Magurki wież widokowych. Ale te najbardziej klasyczne i chętnie odwiedzane trasy, z przepięknymi widokami na gorczańskie polany i sąsiednie pasma górskie, znajdują się na wysokości miejscowości Poręba Wielka, Rabka Zdrój i Nowy Targ. 

Na Turbacz (Schronisko PTTK na Turbaczu) , najwyższy szczyt Gorców możesz wybrać się kilkoma trasami:

  • z Rabki Zdrój  – czerwonym szlakiem przez Maciejową (Bacówka na Maciejowej) Stare Wierchy (Schronisko PTTK na Starych Wierchach).  Czas przejścia ok. 5h 15 min.;
  • z miejscowości Poręba Wielka Koninki  – niebieskim szlakiem. Czas przejścia ok. 2h 30 min.;
  • z Kulakowego Wierchu – niebieskim szlakiem, a następnie ze Starych Wierchów czerwonym szlakiem. Czas przejścia ok. 4h 30 min.;
  • z Nowego Targu  – żółtym szlakiem. Ostatni, krótki fragment czerwonym szlakiem na szczyt. Czas przejścia ok. 3h;
  • z Nowego Targu – zielonym szlakiem, a następnie, krótki odcinek czerwonym szlakiem na szczyt. Czas przejścia ok. 3h.


Warto wiedzieć:

W pobliżu Turbacza znajduje się Hala Turbacz gdzie trafimy na Szałasowy Ołtarz, postawiony na pamiątkę odprawionej tutaj przez przyszłego papieża Karola Wojtyłę polowej mszy świętej.

W Porębie Wielkiej znajduje się Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego.

 

Na długą wędrówkę

 


Ci, którzy uwielbiają zaszyć się w górach na klika dni oferujemy dwu, trzy, lub czterodniową trasę

1 dzień: Rabki Zdrój, czerwonym szlakiem przez Maciejową, Stare Wierchy na Turbacz (możliwy nocleg w Schronisku PTTK na Turbaczu. Czas przejścia ok. 6h).

2. dzień: spod schroniska na Turbaczu nieduży fragment szlakiem czerwonym w kierunku wschodnim, a potem na przecięciu szlaku czerwonego i zielonego, wyruszamy w dalszą drogę szlakiem zielonym do bazy namiotowej PTTK Gorc (czas przejścia ok. 4h). Zdobycie szczytu Gorc. (wariant zakończenia trasy: zejście, ze szczytu Gorc niebieskim szlakiem w kierunku Lubomierza. Czas przejścia ok. 2h).

3. dzień: spod bazy namiotowej PTTK wyruszamy zielonym szklakiem do Ochotnicy Dolnej (czas przejścia 6h 35 min.). Tutaj możemy zakończyć naszą wędrówkę lub zatrzymać się na noc. Miejscowość oferuje wiele noclegów.
4. dzień: jeśli dysponujemy jeszcze czasem, to dalej podążamy zielonym szlakiem, do przecięcia ze szlakiem czerwonym. Następnie idziemy czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Lubań (Czas przejścia ok. 4h). Stąd mamy trzy warianty zejścia: niebieskim szlakiem do Przełączy Snozka (czas przejścia ok. 2h 30 min.), zielonym do Grywałdu (czas przejścia ok. 2h) lub czerwonym do Krościenka (czas przejścia ok. 2h 30 min.). Z każdej z tych miejscowości autobusem dostaniemy się do Krakowa.

 


 

 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści