Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Męczenników Milik

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Męczenników Milik

Wnętrze drewnianej cerkwi. Na ścianach polichromie i ikony, w nawie ławki, na wprost ołtarz, za nim piękny ikonostas.

Milik 31, 33-370 Muszyna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184714850
Drewnianą cerkiew greckokatolicką, w typie północno-zachodnich cerkwi łemkowskich, zbudowano w 1813 roku na miejscu wcześniejszej świątyni z XVI wieku, zniszczonej przez powódź. Po wysiedleniu Łemków w czasie Akcji Wisła, od 1947 roku jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym.

W miejscu zniszczonej świątyni jeszcze w 1813 roku mieszkańcy wznieśli nową cerkiew, w której umieścili część wyposażenia uratowanego z poprzedniej. Budynek remontowano w 1926 roku, później zaadaptowano na kościół katolicki.

Jest to cerkiew trójdzielna, konstrukcji zrębowej, o ścianach obitych gontem. Nad przedsionkiem i babińcem wznosi się izbicowa wieża konstrukcji słupowej z baniastym hełmem z pozorną latarnią i kutym krzyżem. Nawę główną otaczają dwie czworoboczne kaplice. Przy prezbiterium dobudowano zakrystię. Nawę przykrywa dwuspadowy dach kalenicowy, prezbiterium namiotowy łamany, wieńczą je trzy wieżyczki z baniastymi hełmami i pozornymi latarniami. Dach podbity jest gontem i kryty blachą. Wpływy budownictwa katolickiego widać w wyodrębnionej zakrystii i dwóch kaplicach bocznych.

Wnętrze kryje sklepienie zwierciadlane i strop z fasetą. Ornamentalną polichromię wnętrz wykonano w 1930 roku. W niekompletnym, rokokowo-klasycystycznym ikonostasie z 1806 roku, pochodzącym z poprzedniej świątyni, są też wcześniejsze elementy. W kaplicach umieszczono ikony: Pietę z XVII wieku, Chrystusa Ukrzyżowanego z XVIII wieku, Madonnę z Dzieciątkiem i Trójcę Świętą z XIX wieku. Najstarsza ikona to Opłakiwanie Chrystusa z 1700 roku. Feretrony z ludowymi ikonami pochodzą z XVIII wieku.

Powyżej świątyni ustawiono współczesna dzwonnicę.


Powiązane treści