Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kazimierz – Dzielnica Żydowska

Kazimierz – Dzielnica Żydowska

Widok na restaurację Ariel,  przed restauracją ustawione są stoliki z krzesłami. Restauracja znajduje się przy ulicy Szerokiej w Krakowie.

Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Wyjątkowa dzielnica Krakowa, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce o ogromnym znaczeniu dla kultury żydowskiej.

Historia miejsca sięga 1335 roku, kiedy to Kazimierz Wielki postanowił założyć nieopodal Wawelu miasto noszące jego imię. To tutaj w 1494 roku zostali przeniesieni Żydzi po pogromie i stworzyli getto odgradzając się od reszty mieszkańców. Tym samym rozpoczął się rozkwit żydowskiego Kazimierza zakończony dopiero w czasie II wojny światowej.

Obecnie Kazimierz jest mekką i nieodłącznym celem przebywających w Krakowie turystów. Podczas spaceru tajemniczymi uliczkami można poczuć ducha krakowskiej bohemy. To miejsce tętniące życiem kulturalnym przez okrągły rok, które przyciąga z wielu powodów: ciekawej architektury, niezwykłej historii, wyjątkowej muzyki klezmerskiej i sztuki kulinarnej. W dziedzińcach i zaułkach zachowała się atmosfera przeszłości Żydów polskich.

Na krakowskim Kazimierzu zachowało się 7 synagog, które obecnie przyciągają unikatową architekturą oraz zróżnicowanymi wnętrzami. Warto zwrócić uwagę na pochodzącą z XV wieku Starą Synagogę, będącą Oddziałem Muzeum Krakowskiego i prezentującą na ekspozycji historię i kulturę Żydów krakowskich. Kawiarnie i restauracje zapraszają do skosztowania lokalnych potraw i tradycyjnej kuchni żydowskiej, warto zatrzymać się przy Placu Nowym i skosztować sławnych zapiekanek w wielu smakach, podobno najlepsze w Europie. Organizowany każdego roku Festiwal Kultury Żydowskiej przyciąga tłumy prezentując bogatą kulturę żydowską poprzez aranżacje muzyczne, wyjątkowy klimat i propozycje kulinarne. Będąc na Kazimierzu nie zapominajmy o wspaniałych zabytkach sakralnych związanych z religią katolicką. Tutejsze kościoły, to także wspaniała lekcja architektury i historii Krakowa.


Powiązane treści