Beskid Mały i Makowski - a może muzeum?

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II Wadowice
Odwiedzając Beskid Mały i Makowski warto zajrzeć do okolicznych muzeów. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, które zostało otwarte w 64. urodziny Karola Wojtyły. Można w nim oglądać m. in. zrekonstruowane wnętrze mieszkania Wojtyłów. 

W położonym na południe od Wadowic Makowie Podhalańskim warto odwiedzić: Izbę Regionalną Ziemi Makowskiej im. Emila Wacyka. Izba zlokalizowana jest w „dworze Paczosówka” i można w niej obejrzeć dokumenty i zdjęcia dotyczące historii miasta i okolic (również związane z okresem hitlerowskiej okupacji). Znajdują się tam również dawne przedmioty domowego użytku oraz prace twórców ludowych, m.in. rzeźby, obrazy, drewniane zabawki oraz okazy unikalnych białych haftów makowskich.

W położonej na północ od Makowa Lanckoronie znajduje się Izba Muzealna im. Antoniego Krajewskiego, krakowskiego profesora. Placówka mieści się drewnianym budynku, ocalałym z pożaru miasta w 1896 roku. Muzeum powstało z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony, a oglądać w nim można eksponaty z wykopalisk na terenie lanckorońskiego zamku oraz przedmioty codziennego użytku i rękodzieła ludowego tutejszych mieszkańców, pochodzące z początku XX wieku. Część ekspozycji poświęcona jest konfederacji barskiej.

W myślenickim Muzeum Niepodległości znajdują się zbiory z wykopalisk na terenie myślenickiego zamku i aranżacje przedstawiające stylowe wnętrza mieszczańskie z XIX w. Warto wstąpić także do: Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej, Galerii Produktu Lokalnego w Stryszowie, Muzeum Miejskiego w Wadowicach oraz Polsko-Amerykańskiego prywatnego muzeum Hell's Angel.

Ekspozycja przedstawia m.in. fragmenty amerykańskiego bombowca B-24 „Liberator”, który został zestrzelony w Zygodowicach w czasie II Wojny Światowej po nalocie na zakłady chemiczne w Oświęcimiu.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia