Góry z dzieckiem. Propozycje pięciu łatwych tras w Małopolsce

Wieża widokowa na Koziarzu
Uwielbiacie chodzić po górach i zastanawiacie się na jakie szlaki zabrać swoje dzieci, tak aby zbyt dużym wysiłkiem nie zniechęcić pociech do górskich wędrówek? Liczycie, że to czego doświadczą w czasie pobytu w górach skutecznie przekona je do dzielenia tej pasji z rodzicami? Zacznijmy od małych tras, które mają konkretny cel. To bardzo pomaga maluchom w pokonywaniu górskich trudności!

Trasy ze schroniskiem górskim

Schronisko górskie na końcu trasy wyjątkowo motywuje maluchy do wyprawy. Kiedy usłyszą, że w schronisku mogą zamówić duże ciacho, a do tego dostaną pieczątkę, która jest namacalnym dowodem poniesionego wysiłku, na pewno chętnie spakują swój plecak i wyruszą w trudną dla nich trasę!

Pierwsza trasa. Beskid Myślenicki - Schronisko PTTK na Kudłaczach (730 m n.p.m.) i Lubomir

Jeśli wyruszymy w kierunku schroniska z góry Działek w Porębie (600 m n.p.m.) czerwonym szlakiem, to trasa powinna nam zająć około godziny (2,2 kilometra w jedną stronę). Na Działek możemy dojechać samochodem, skręcając w centrum Poręby w prawo. Na górze Działek zostawiamy samochód, a dalej wyruszamy na pieszą wędrówkę. W schronisku czeka na dzieci wiele atrakcji. Można tu zapalić ognisko i upiec zarówno zakupione w schronisku jak i przyniesione ze sobą kiełbaski czy pobawić się na placu zabaw. W schronisku można oczywiście przenocować, co może stanowić dla dzieci największą atrakcję!
Warto dodać, że czerwony szlak od schroniska biegnie w kierunku Lubomira (904 m n.p.m.) z Obserwatorium Astronomicznym, które może stać się celem naszych kolejnych wędrówek. Trasa od schroniska na Kudłaczach do obserwatorium jest dość łagodna, z dzieckiem może zająć ok. 2 godziny.

Druga trasa. Beskid Myślenicki - Schronisko PTTK na Kudłaczach (730 m n.p.m.)

W przypadku dojścia do schroniska na Kudłaczach istnieje jeszcze jeden wariant. Może być on punktem wyjścia do dalszych wędrówek, ponieważ podejście od auta do schroniska zajmuje najwyżej 10 minut. Wystarczy skręcić z Zakopianki na most w Pcimiu i zaraz za mostem skręcić w prawo, jechać dalej asfaltową drogą, a w pewnym momencie skręcić szerokim łukiem w lewo. Dalsza jazda to pokonywanie serpentyn. W pewnym momencie kończy się droga asfaltowa, a po prawej stronie znajdziemy duży płatny parking, na którym możemy zostawić samochód na cały dzień. Do schroniska dochodzimy po betonowych płytach, więc nawet spacer z wózkiem będzie tutaj możliwy.

Trzecia trasa. Gorce - Schronisko PTTK na Starych Wierchach (964 m n.p.m.)

Na tej trasie wiodącej przez Gorce wasze pociechy urzekną przepiękne widoki Tatr. Trasa rozpoczyna się na granicy miejscowości Obidowa i Rdzawka, przy stacji benzynowej, tuż przy Kułakowym Wierchu. Obok znajduje się mały parking, na którym można zostawić samochód. Trasa biegnie niebieskim szlakiem, w dużej mierze na otwartych przestrzeniach. Trasa wynosi niemal 6 kilometrów, dlatego warto zaplanować na dojście do schroniska na Starych Wierchach kilka godzin. Dorośli pokonują ją w około 2 godziny.

Czwarta trasa. Beskid Niski - Magura Małastowska (721 m n.p.m.)

To bardzo przyjemna, krótka trasa szczególnie na upalne dni. Niemal w całości biegnie przez lasu Beskidu Niskiego. Początek trasy zaczyna się przy drodze Gorlice – Konieczna, na Przełęczy Małastowskiej, tuż przy parkingu na którym możemy zostawić auto. Trasa wynosi zaledwie około kilometra, więc z dziećmi pokonamy ją po mniej więcej 40 minutach. Oczywiście celem, który osiągamy po wędrówce jest nieczynne schronisko na Magurze Małastowskiej. Obecnie jest ono remontowane.
 
Przy tej trasie mamy dla Was także wariant minimum. Jeśli okaże się, że nawet ta 40 minutowa trasa zniechęca Twojego malucha, to proponujemy przyjemną alternatywę. Wystarczy, jadąc samochodem, na Przełęczy Małastowskiej, ominąć wspomniany parking, skręcić w prawo (od strony Gorlic) w wąską, asfaltową drogę biegnącą w kierunku Nowicy. Kiedy po prawej stronie zobaczycie szlaban i szutrową drogę, to zaparkujcie samochód i podążajcie tą trasą przez las i zaledwie po 500 metrach zauważycie schronisko i osiągniecie swój cel.

Jeśli dzieci nie mają jeszcze dość to warto pójść dalej i zdobyć sam szczyt: Magurę Małastowską (813 m n.p.m.). Do zdobycia szczytu na pewno łatwiej zmotywować starsze dzieci.

Warto wiedzieć, że zaledwie około 100 metrów poniżej szczytu Magury Małastowskiej znajdziemy zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, na którym pochowano 136 żołnierzy z armii austro-węgierskiej oraz rosyjskich. (cmentarz wojenny nr 58 Przysłup).
Kolejny znajdziemy tuż przy starcie na szlak, przy trasie Gorlice-Konieczna, na przełęczy Małastowskiej. To jeden z najpiękniejszych  w Małopolsce cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej (cmentarz wojenny nr 60).

Piąta trasa. Beskid Sądecki - Wieża Widokowa na Koziarzu

Tym razem na ostatnią wyprawę, dla urozmaicenia, zapraszamy nie do schroniska, a na wieżę widokową na Koziarzu (943 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim. To najkrótsza i jedna z łatwiejszych tras na ten szczyt. W jedną stronę wynosi zaledwie 2 kilometry. 

Na Koziarz idziemy ze szczytu Okrąglicy, do której dojeżdżamy samochodem z miejscowości Brzyna. Trasa jest wyasfaltowana, a częściowo wyłożona płytami betonowymi. Z Okrąglicy na Koziarz idzie się spacerem dość łagodną ścieżką, około 45 minut. Trasa jest oznaczona. Z wieży widokowej na Koziarzu rozpościerają się jedne z najpiękniejszych widoków w Beskidzie Sądeckim. Z wieży można podziwiać Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Pieniny i Magurę Spiską.

Małopolska to doskonałe miejsce na pierwsze wyprawy górskie z małymi dziećmi. Każdy znajdzie dla swoich pociech szlaki dostosowane do ich potrzeb i umiejętności. A z biegiem czasu może wybierać te trudniejsze i dłuższe. Musimy jednak pamiętać, że przy doborze każdej z tras wybieramy dla dziecka konkretny do osiągnięcia cel. Samo wyjście w góry może okazać się dla nich zbyt małą zachętą.

Warto także pomyśleć o towarzystwie. Rówieśnicy potrafią bardzo mocno, nawzajem się motywować.
Trzymamy kciuki!

 

 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści