Facebook link

Jadłodajnia u "Stasi” Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Jadłodajnia u "Stasi” Kraków

Jadłodajnia u "Stasi” Kraków

kobieta w białym fartuchu w jadłodajni

Mikołajska 12, Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124215084
„Jadłodajnia u Stasi” to niewątpliwie jeden z najsłynniejszych krakowskich lokali. Pojawiła się na kulinarnej mapie Krakowa 95 lat temu. W 1927 r. słynna „Pani Stasia” zaczęła praktykę w jadłodajni, a w 1939 r. została jej właścicielką.

W latach 60-tych dołączył do niej syn Maciej, a obecnie prowadzi ją wnuczka Pani Stasi i córka Pana Maćka – Aneta. Lokal stał się miejscem sławnym, nie tylko ze względu na smak podawanych w nim tradycyjnych dań, które wszyscy znamy z domów rodzinnych – pierogów, knedli, gołąbków, czy słynnej sztuki mięsa, ale także przez niezwykłą atmosferę tego miejsca. Jadają tu: sąsiedzi lokalu, urzędnicy, studenci, profesorowie, artyści, emeryci, politycy i turyści z całego świata – bowiem sława jadłodajni przekroczyła granice Krakowa – miejsce to jest regularnie polecane w zagranicznych przewodnikach, stąd turystów można tu spotkać, równie często jak mieszkańców. To jedno z kultowych miejsc budujących „kulinarną atmosferę” Krakowa.

 

Jadłodajnia u "Stasi została laureatem w konkursie Turystycznych Skarbów Małopolski w 2022 r. w kategorii: "W gościnie – oferta kulinarna"