Facebook link

Dawny Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – rynek Wadowice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dawny Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – rynek Wadowice

Dawny Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – rynek Wadowice

Płyta rynku wraz z okalającymi kamieniczkami i bazyliką. Widok z góry.
Plac Jana Pawła II, 34-100 Wadowice Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
Sercem Wadowic i głównym placem miejskim był i jest rynek, w okolicy którego koncentrowało się życia młodego Karola Wojtyły. Przez lata nazywano go rynkiem, w czasie okupacji hitlerowskiej był to Adolf Hitler Platz, po II wojnie światowej otrzymał nazwę plac Armii Czerwonej. W czasach młodości Karola Wojtyły był to plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1995 roku, w siedemdziesiąta piątą rocznicę urodzin Jana Pawła II nazwano go placem Jana Pawła II. Na rynku wadowiczanie spotykali się z Janem Pawłem II, potem z Benedyktem XVI.

Kwadratowy wadowicki rynek jest kolebką miasta, wytyczono go w 1430 roku po lokacji miasta. Po pożarze w 1819 roku wyburzono budynki we wschodniej pierzei i przesunięto ją na równi z fasadą Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Być może stał na nim ratusz. Najstarsze kamienice z XIX wieku stoją w pierzei zachodniej i wschodniej.

Przez wieki był to pusty plac prawie bez drzew, odbywały się na nim targowiska, urządzano ważne uroczystości. Po II wojnie światowej na środku stał pomnik upamiętniający poległych żołnierzy radzieckich, dłuta Franciszka Suknarowskiego. Sam plac wyglądał jak park z alejkami, fontanną i mnóstwem zieleni. Przy bazylice w 2006 roku postawiono pomnik Jana Pawła II autorstwa Maksymiliana Biskupskiego. W latach 2010–2012 plac przebudowano, prawie całkowicie zlikwidowano zieleń, nawierzchnię wyłożono granitową kostką, ustawiono elementy małej architektury, w tym fontannę i studnię, ograniczono ruch kołowy. W nawierzchnię placu wmurowano 161 tablic upamiętniających pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i innych krajów na całym świecie.

Plac jest nierozerwalnie związany z młodością Karola Wojtyły. Tu był jego dom rodzinny, kościół, w którym został ochrzczony i szkoła, tu spotykał się z kolegami, spędzał czas na zabawie i grze w piłkę, brał udział w ważnych uroczystościach państwowych i religijnych, tu spędził osiemnaście lat życia od urodzenia do matury. Po wyborze na papieża na rynku spotykał się z wadowiczanami w latach 1979, 1991 i 1999.