Facebook link

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich

widok na dolinę pięciu stawów

Bukowina Tatrzańska Region turystyczny: Tatry i Podhale

Niewątpliwie jedno z najbardziej magicznych i wyjątkowych zakątków w Tatrach. Miejsce, które urzeka bez względu na pogodę.

Dolina Pięciu Stawów Polskich zlokalizowana jest powyżej Doliny Roztoki, ograniczona stromymi szczytami Orlej Perci od północy i piargami Miedzianego od południa. To w tej dolinie znajduje się najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach, w którym zawsze panuje wyjątkowa atmosfera. W Dolinie Pięciu Stawów początek ma sieć szlaków prowadzących na szczyty i przełęcze Tatr Wysokich: na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch, na Przełęcz Zawrat, na Kozią Przełęcz i Kozi Wierch, czy na Przełęcz Krzyżne. Warto pamiętać, że trasy te należą do najtrudniejszych i wymagają odpowiedniego przygotowania.
Trasa przyjazna i niewymagająca, a jednocześnie bardzo urokliwa prowadzi niebieskim szlakiem przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Niemniej  już sama wycieczka do Doliny Pięciu Stawów i włóczęga od Przedniego po Zadni Staw Polski dostarcza niezapomnianych przeżyć estetycznych.
Szlak do Doliny Pięciu Stawów rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej (gdzie można rozstawić samochód na parkingu), następnie odbija w prawo przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Czas na dotarcie z parkingu do Doliny Pięciu Stawów wynosi ok. 3 godziny (zależnie od tempa).
Wstęp do doliny jest płatny.