Facebook link

Kolej Linowa Kasprowy Wierch - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Kolej Linowa Kasprowy Wierch

Kolej Linowa Kasprowy Wierch

Kasprowy

Kuźnice 14, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 222020300
Kolej linowa na Kasprowy Wierch – od 1936 roku pozwala odbyć podróż w świat tatrzańskiej przyrody podziwianej z lotu ptaka. To jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Dolna stacja kolejki znajduje się w zakopiańskich Kuźnicach, pośrednia na Myślenickich Turniach i górna na szczycie Kasprowego Wierchu. Działa przez cały rok, zabierając do podwieszonego na linach wagonika 60 osób. Kasprowy Wierch to nie tylko najbardziej znany szczyt w Polsce, ale także jedyne miejsce, gdzie choć przez chwilę można poczuć się jak w Alpach.

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch dzięki lokalizacji dostarcza pasażerom wagoników niezapomnianych wrażeń. Podróż z przesiadką na górę jest niecodziennym doświadczeniem, a trwa kilkanaście minut. Wagoniki pokonują ponad 4,3 km trasę z jedną stacją przesiadkową dla turystów i narciarzy. Nowoczesne, przeszklone wagoniki po niedawnej modernizacji umożliwiają podziwianie z lotu ptaka tatrzańskich polan, szczytów górskich i grani. Często można zobaczyć też mieszkańców parku, a wśród nich kozice i niedźwiedzie. Górna stacja znajduje się zaledwie 25 metrów poniżej szczytu Kasprowego Wierchu. Zlokalizowane są tam również: restauracja, toalety, poczekalnia oraz niewielki sklepik. Z góry roztaczają się wyjątkowe widoki. Można podziwiać Wysokie Tatry i Tatry Zachodnie, a także Zakopane i pobliskie wioski wygodnie ułożone w dolinach, u stóp gór. Punkt widokowy pozwala zatrzymać się na chwilę i nacieszyć oko dziewiczą przyrodą.Kasprowy Wierch jest również dla wielu początkiem pieszej wyprawy w Tatry. Czerwonym szlakiem można powędrować granią na Czerwone Wierchy lub na Świnicę. Żółte oznaczenia sprowadzają na Halę Gąsienicową do jednego z tatrzańskich schronisk - Murowańca. Dlatego latem Kasprowy tętni życiem. Wielu mówi, że tu bije turystyczne serce Tatr. Zimą kolejka wykorzystywana jest głównie przez narciarzy i snowboardzistów. W dwóch kotłach na zboczach Kasprowego działają wyciągi krzesełkowe i poprowadzone są trasy narciarskie o charakterze alpejskim, o długości blisko 14 kilometrów (z homologacją FIS). W Kotle Gąsienicowym działa wyciąg czteroosobowy, w Goryczkowych - dwuosobowy. Spod szczytu Kasprowego można zjechać na nartach aż do początkowej stacji kolejki.

mapa stacji narciarskiej Kasprowy Wierch

piktogram parkingpiktogram restauracjapiktogram trasy dla snowboardupiktogram szkółka narciarskapiktogram wypożyczalnia sprzętupiktogram wyciąg krzesełkowy

 

Wyciągi

  TYP   NAZWA DŁUGOŚĆ RÓŻNICA WZNIESIEŃ PRZEPUSTOWOŚĆ
1 kolej linowa Kasprowy Wierch "A" 4261 936 360
2 krzesełkowy Gąsienicowa 4-os. "B" 1155 352 2400
3 krzesełkowy Goryczkowa 2-os. "C" 1736 602 730

 


Powiązane treści