Facebook link

Kościół świętego Piotra Apostoła Wadowice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół świętego Piotra Apostoła Wadowice

Kościół świętego Piotra Apostoła Wadowice

Kościół lekko z boku. Widoczna ciekawa elewacja frontowa i boczne arkady oraz kaplica. Z przodu ładnie urządzona zieleń.
Al. M.B.Fatimskiej 90, 34-100 Wadowice Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
tel. +48 338232888
Kościół wybudowano jako wotum dziękczynne za wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, oraz za ocalenie życia Ojca Świętego w zamachu 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Watykanie.

Projekt kościoła w stylu postmodernistyczno-symbolicznym, to połączenie baroku z elementami architektury Bazyliki św. Piotra i rzymskich łuków triumfalnych, nawiązanie do budynków z Wadowic, Krakowa i Rzymu, co symbolizuje drogę Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Budowę rozpoczęto w 1984 roku, w 1988 roku wmurowano kamień węgielny z drzwi Bazyliki św. Piotra w Watykanie, prace w 1991 roku zakończyła konsekracja, której dokonał Papież Jan Paweł II.

Centralne miejsce w kościele zajmuje ołtarz główny z kopią fresku Perugina z Kaplicy Sykstyńskiej. Spływają z niego dwie wstęgi czerwonego marmuru, tworzące na posadzce zaznaczony czerwonymi płytkami obrys placu św. Piotra z miejscem zamachu na Papieża. Czerwone wstęgi symbolizują „strużki krwi” Jana Pawła II przelane podczas zamachu. Wmurowano też tablicę z datą zamachu – 13 maja 1981 roku. Poza tym w świątyni znajdują się dwa ołtarze boczne, Miłosierdzia Bożego i otoczany czcią Matki Boskiej Fatimskiej. W oknach widać witraże nawiązujące do objawień fatimskich.

Za kościołem na wzniesieniu w 2003 roku wybudowano ścieżkę na wzór Golgoty. Przy niej ustawiono stacje drogi krzyżowej, tablice z Dekalogiem i Ośmioma Błogosławieństwami, na Golgocie stoi też Krzyż Misyjny. Przed świątynią ustawiono pomnik Jana Pawła II, dzieło włoskiego artysty Luciano Minguzziego. Z boku stoi kaplica konsekrowana w 1986 roku przez księdza kardynała Franciszka Macharskiego, a z drugiej strony dzwonnica z trzema dzwonami.