Facebook link

Sukiennice Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Sukiennice Kraków

Sukiennice Kraków

Rozświetlone sukiennice, za nimi kamienice zachodniej części Rynku Głównego oraz widok na Kraków w kolorach zachodzącego słońca

Rynek Główny, Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Stojące pośrodku krakowskiego rynku Sukiennice to jeden z symboli miasta. Istnieją one już od XIII wieku, jednak początkowo wyglądały zupełnie inaczej.

Pierwsze kamienne kramy kupieckie powstały za sprawą księcia Bolesława Wstydliwego. Stały one w dwóch rzędach, stanowiąc niejako uliczkę pośrodku rynku. W II połowie XIV wieku na ich miejscu powstała murowana, zadaszona hala, która spłonęła dwa wieki później. Przy odbudowie Sukiennicom nadano cechy renesansowe. Budynek zyskał wspaniałą attykę z maszkaronami, a wielką halę podzielono na dwie kondygnacje. Powstałe w ten sposób piętro również przeznaczono na cele handlowe. O obecnym wyglądzie Sukiennic zdecydowała także przebudowa z końca XIX wieku, podczas której dodano ostrołukowe arkadowe podcienia. Dziś znajdują się w nich m.in. wykwintne restauracje. Piętro budynku zajmuje Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Zgodnie z tradycją tego miejsca wewnątrz Sukiennic znajdują się stoiska, na których można kupić pamiątki z Krakowa w tym. m.in. ręcznie wykonywane wyroby z drewna, skórzane torby, biżuterię czy chusty góralskie, a nawet skompletować strój krakowski. 

 

 


Powiązane treści