Facebook link

Winnica Jura - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Winnica Jura

Winnica Jura

Zdjęcie przedstawia kiść winogron rosnących na krzewie winorośli. Winogrona są dojrzałe i soczyste, a na fotografii widoczne są również liście winorośli, W tle rozmyte krzewy.

Winnica, 32-061 Rybna

tel. +48 509788676
Taniec, Argentyna i wino- tak to się zaczęło.

Winnica Jura to stosunkowo młoda winnica na Małopolskim Szlaku Winnym- została zasadzona w 2015 roku, już rok później powstały tu testowe wina, a w 2017 roku pierwsze zbiory i produkcja wina. Plantacja należy do rodziny Państwa Miszczaków- Joanny, dyplomowanej sommelier i Marcina- byłego instruktora i tancerza argentyńskiego tanga, który będąc w Argentynie pokochał ten trunek. Plantacja to aż 4 ha na, której rośnie 9 odmian winorośli- m.in. johanniter, solaris, cabernet cortis, chardonnay.
Uprawa położona jest na wysokości około 320–350 metrów n.p.m., w części zbocza o spadku południowym i południowo-zachodnim. Występuje tu gleba gliniasto-piaszczysta na podłożu wapiennym, zawierająca sporo okruchów skalnych, co polepsza jej przepuszczalność i przewiewność. Jest to najbardziej na południe wysunięta krawędź Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Teren poniżej winnicy opada najpierw dość stromo kilkadziesiąt metrów, a dalej już łagodnie do przepływającej w odległości kilku kilometrów Wisły, której lustro znajduje się tu na poziomie około 220 metrów n.p.m. Tak duże przewyższenie terenu zabezpiecza winnicę przed przymrozkami i silnymi mrozami zimowymi.
Winorośl uprawiana jest tu ekologicznie, bez sztucznych nawozów i oprysków. Właściciele organizują zwiedzanie i degustacje dla grup. Ich wina można zakupić na miejscu, w sklepie internetowym , a także w niektórych winiarskich sklepach w Krakowie.