Facebook link

Winnica Kresy - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Winnica Kresy

Winnica Kresy

Zdjęcie przedstawia pole winnicy kresy na którym w równych rzędach rośnie winorośl. Na środku pola widoczny ciągnik oraz dwoje ludzi. W tle charakterystyczna polska wieś: zabudowa, pola, łąki, drzewa liściaste.

Stoki-Kresy 35, 32-043 Skała Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 602611761
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Winnica na ziemi niemożliwej - pierwsze udane wino, które od razu otrzymało srebrny medal.

Winnica powstała w roku 2007 w miejscowości Stoki koło Skały na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Wówczas posadzone zostały pierwsze krzewy, z których już w 2010 roku udało się zrobić wino. Jednak pierwsze udane wino, ze szczepu Rondo, zostało zabutelkowane rok później, i od razu otrzymało nagrodę – srebrny medal targów Enoexpo. Z początku mała , przydomowa uprawa, dziś przerodziła się w 1,5 ha plantacji. Poza szczepem Rondo winnica słynie z odmiany Regent, Cabernet Cortis i Monarch na wina czerwone i różowe oraz Solaris, Hibernal, Johanniter i Seyval Blanc na wina białe i pomarańczowe, które powoli stają się wizytówką Winnicy Kresy. Założycielem oraz właścicielem winnicy jest Robert Zięba, konserwator zabytków, który wbrew złym wróżbom uporczywie dążył do realizacji swoich marzeń związanych z pasją do wina, co przyczyniło się do istnienia tej wspaniałej winnicy. Na terenie winnicy funkcjonuje nowy budynek winiarni z salą degustacyjną, sklepikiem z winami i duża wiata dla gości, którzy są tu mile widziani przez cały rok.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz trasach i szlakach rowerowych Małopolski znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.