Facebook link

Winnica Krokoszówka Górska - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Winnica Krokoszówka Górska

Winnica Krokoszówka Górska

zbliżenie na grona białych winogron rosnące na krzewach

Spacerowa 7, 32-077 Smardzowice Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 501210873
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Winnica słynąca ze swoich czerwonych win.

Winnica Krokoszówka Górska, założona w 2005 roku przez Państwa Górskich w Smardzowicach koło Ojcowa. Obecnie jej obszar zajmuje 1 ha.
Miejsce położone jest bardzo malowniczo – na krawędzi skalistej Doliny Prądnika, na granicy Ojcowskiego Parku Narodowego, z dalekim widokiem na jurajski płaskowyż. Korzystny efekt inwersji termicznej (spływ zimnego powietrza do doliny) sprawia, że pomimo dość znacznej wysokości – około 400 metrów n.p.m. – winorośl znajduje tu dość dobre warunki do wegetacji. Sama winnica i szkółka położone są na trzech parcelach, na łagodnych południowych i zachodnich zboczach. Dominują tu dość ciężkie, gliniasto-kamieniste gleby na podłożu skał wapiennych (tzw. rędziny).
Znajdujące się tu szczepy - leon millot i marechal foch służą do produkcji czerwonego wina, którym Państwo Górscy zdobyli wiele medali na polskich i zagranicznych konkursach winiarskich. Na wina białe uprawia się tu również odporne krzyżówki, jak aurora, seyval blanc, kristaly i swenson red, a także swojską jutrzenkę, z których powstaje jeden kupaż. W najnowszej części winnicy posadzono także krzewy regenta i solarisa.
Oprócz uprawy winorośli na terenie plantacji znajduje się niewielka szkółka winorośli. W przyszłości gospodarze planują uruchomić produkcję komercyjną, jednak już dzisiaj wina można skosztować na miejscu, w winnicy.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz trasach i szlakach rowerowych Małopolski znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.