Facebook link

Winnica Manru - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Winnica Manru

Winnica Manru

drewniana ławka z wyrzeźbionymi winogronami i napisem Winnica Manru, z tyłu zielona choinka i fragment pnia

Kąśna Dolna 25, 33-190 Kąśna Dolna

tel. +48 603545711
Winnica na parceli starego Dworu należącego do I.J. Paderewskiego.

Winnica położona jest w samym sercu Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego na południowych stokach Zagórza w Kąśnej Dolnej. Usytuowana jest na wysokości 340 m n.p.m. z pięknym widokiem na dolinę Białej oraz pasma Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego.
Plantacja ta jest położona w południowej części miejscowości, na tak zwanym Zagórzu, przy samym domu państwa Zwoleników, na łagodnym stoku o nachyleniu południowym i południowo-wschodnim.
Winnica Manru, należąca do Marka Zwolenika powstała w 2010 roku w Kąśnej Dolnej w gminie Ciężkowice, a jej areał to 0,5 ha. To tu, ponad 100 lat temu wiejskie, spokojne życie w dworku wiódł I.J. Paderewski, gdzie stworzył jedyną w swoim życiu operę Manru. Uprawia się tu winorośl na wina białe - Seyval Blanc, Muskat, Solaris, czerwone - Rondo, Regent, Salome, Marechal Foch i Leon Millot oraz kilkanaście odmian deserowych. Nieopodal winnicy, w zaadoptowanym na ten cel budynku gospodarczym znajduje się niewielka przetwórnia, gdzie odbywa się cały przerób winogron i wyrób wina. Od 2016 roku wina z Winnicy Manru są wprowadzone do sprzedaży.