Facebook link

Winnica "Święty Spokój" - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Winnica "Święty Spokój"

Winnica "Święty Spokój"

Zdjęcie przedstawia winnicę święty spokój widzianą z lotu ptaka. Widoczna część gospodarstwa to główne budynki, pole z krzewami winogron oraz ogród.

Widokowa 110, 32-089 Zelków

tel. +48 604596331
Kameralna winnica posadzona w okolicach Jury Krakowsko- Częstochowskiej.

Plantacja została zlokalizowana na wysokości prawie 400 metrów n.p.m., na niezbyt stromym, acz wyraźnym południowo-zachodnim zboczu, tuż poniżej jednak teren obniża się dość gwałtownie o 120 metrów do szerokiej w tym miejscu dolinki Kluczwody. Dzięki częstym w tych okolicach inwersjom termicznym takie położenie dobrze zabezpiecza winnicę przed przymrozkami i pozwala dłużej dojrzewać winogronom na krzewach.
Winnica nawiązuje do XVI i XVII wiecznych tradycji upraw, gdzie krzewy winorośli podsadzone na skarpie sąsiadują kwiatami, ziołami i roślinami ozdobnymi. Założona w 2010 roku przez pasjonatów wina, którzy chcieli stworzyć swój „ mały kawałek Toskanii”. Obszar winnicy to 70 arów, gdzie znajduje się około 1200 winnych krzewów. Właściciele eksperymentują ze szczepami i odmianami, tworząc w zależności od rocznika wina odmianowe lub kupażowane. Główne szczepy jakie możemy tu dojrzeć to hibernal, seyval blanc i solaris na wina białe, oraz cabernet cortis, regent i rondo na wina czerwone. Winnica jest prowadzona przez założycieli- Państwa Gąsiorowskich wraz z dziećmi i posiada rodzinny charakter niekomercyjny.