Facebook link

Winnica Zagardle - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Winnica Zagardle

Winnica Zagardle

Drewniana deska zawieszona na ogrodzeniu z wyrytym napisem Winnica Zagardle i kiścią winogron

Szczodrkowice 235, 32-043 Szczodrkowice Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 696065921
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Winnica z wizerunkiem psa Cheri.

Na północy Małopolski, w miejscowości Szczodrkowice, początkowo na niewielkim areale zostało eksperymentalnie zasadzonych 80 krzewów. Dobre efekty zaowocowały decyzją w 2013 roku o własnej, przydomowej winnicy. Obecnie Winnica Zagardle to 3800 krzewów na powierzchni 1ha.
Plantacja położona jest na łagodnie pofalowanej jurajskiej wierzchowinie, wśród otwartych pól, poprzetykanych pasami zarośli na miedzach oraz niewielkimi zagajnikami. Teren wznosi się w tym miejscu dość wysoko, prawie 400 metrów n.p.m., gleby są gliniaste na podłożu wapiennym.
Logo winnicy, które zdobi każdą butelkę, to wizerunek psa właścicieli o imieniu Cheri. Przetwórnia i winiarnia mieści się w piwnicach domu. Właściciele w przeciwieństwie do innych małopolskich winiarzy, nie planują poszerzać swojej plantacji, chcą osobiście odpowiadać za cały proces wytworzenia każdej butelki i trzymać jej wysoką jakość. Odmiany jakie można tu znaleźć to m.in. regent, rondo, hibernal, leon millot, seyval blanc, jutrzenka. Właściciele chętnie przyjmują gości na zwiedzanie i degustację.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.