Facebook link

Winnica Zagrabie - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Winnica Zagrabie

Winnica Zagrabie

Zdjęcie przedstawia kiść winogron rosnących na krzewie winorośli. Winogrona są dojrzałe i soczyste, a na fotografii widoczne są również liście winorośli, W tle rozmyte krzewy.

Miodowa 4, 32-061 Rybna

tel. +48 691404747
Rozmowy z krzewami w Winnicy Zagrabie.

Winnica założona została w roku 2010 roku przez małżeństwo, których marzeniem, hobby, a w końcu pasją stało się posiadanie winiarni. Pani Marta dba o wina już od narodzin- czyli od krzewów w winnicy, z którymi „ rozmawia”. Jej mąż- Marek dba o cały kolejny etap produkcji aż po zakorkowanie. Od 2015 roku, plantacja zajmuje już areał 1 ha a głównymi odmianami uprawianymi są Seyval Blanc, Sibera, Serena, Johanniter, Bianca, La Crescent oraz na wina czerwone: Rondo i Regent.
Plantacja położona jest na wysokości 320m n.p.m. na zachodnim krańcu garbu tenczyńskiego - południowej części jury krakowsko-częstochowskiej.
Winorośl porasta zbocze o nachyleniu południowo-zachodnim rośnie na glebach gliniastych oraz lessowych na podbudowie wapiennej, co nadaje winom wyjątkowego charakteru.
Nazwa winnicy pochodzi od zagajnika, który dawniej się tu znajdował i był porośnięty przez Graby. Winnica, oprócz tradycyjnego zwiedzania i degustacji, chętnie organizuje kameralne spotkania i imprezy na urodziny, czy wieczór panieński. W niewielkiej odległości od winnicy, w rodzinnych zabudowaniach właścicieli znajduje się budynek winiarni, gdzie odbywa się cały przerób winogron i produkcja wina.