Jesienne redyki w górach. Musicie je zobaczyć!

Pasące się na łące owce. Po prawej drzewa. W tle mgła i wystające wierzchołki góry nad nią.
Dźwięk tysiąca pobrzękujących dzwonków pasterskich, ludowa muzyka, wielowiekowa kultura wołoska, regionalne smaki i dotknięcie autentycznego folkloru góralskiego. Chcecie doświadczyć tego na własnej skórze? To nie może Was zabraknąć na Jesiennym Redyku – jednym z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych świąt w górach!

Jesienny Redyk w Szczawnicy

Czym jest redyk? To najprawdziwsze święto owiec! Odbywa się ono dwa razy w roku. Wiosną, w okolicach św. Wojciecha czyli 23 kwietnia, bacowie z pomocą juhasów wyprowadzają owce na górskie hale, gdzie stada wypasają się aż do jesieni. Po okresie wakacyjnym, gdy jesień zaczyna malować kolorami drzewa, a dni stają się coraz chłodniejsze, owce spędzane są z hal do gospodarstw, aby przeczekać miesiące zimowe. Teoretycznie wypas owiec kończy się 29 września, w dzień św. Michała Archanioła, ale data zejścia z hal jest płynna, zależna od warunków pogodowych.

W tym roku możecie uczestniczyć w tym niesamowitym wydarzeniu jeszcze parę razy! Już w najbliższą sobotę, tj. 14 października odbędzie się Redyk Jesienny w Szczawnicy, ten najbardziej znany w górach. Stado liczące 2000 owiec wyruszy ze Szczawnicy-Malinów. Redyk ten co roku przyciąga tłumy turystów – to jest tak widowiskowe wydarzenie w tak wyjątkowym miejscu, że wcale nas to nie dziwi! Morze owiec, które tego dnia płynie przez główne ulice Szczawnicy, robi niesamowite wrażenie!

Owce schodzą też z gorczańskich hal

Wszyscy, którzy 14 października wybierają się w Gorce, aby tam złapać trochę jesiennych widoków, też mogą wziąć udział w takim niesamowitym wydarzeniu! Na osiedlu Filipy w Koninkach – o godz. 9 – będzie również można zobaczyć jak z gorczańskich hal schodzą owce. Po przejściu owczego pochodu, będzie można zaglądnąć do bacówki, gdzie baca Jasiek poczęstuje wyrobami z mleka owczego i nie tylko!

Nadchodząca sobota owcami w górach stoi, zatem rozwiązanie jest tylko jedno – pakujcie plecaki i widzimy się na redyku!

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski

Powiązane treści