Facebook link

Kraków i okolice

Wawel, czyli jedna z największych atrakcji Krakowa

Kraków jest miastem wyjątkowym – ponad tysiącletnia historia, unikatowe zabytki, dawna stolica kraju, nekropolia królów polskich oraz kulturalne, edukacyjne, naukowe, gospodarcze i turystyczne centrum regionu. To miejsce, które rokrocznie zajmuje wysokie pozycje w rankingach najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Europy. Nic w tym dziwnego! Bogata historia jest tu bowiem widoczna niemal na każdym kroku, a artystyczny duch wręcz unosi się nad ulicami Starego Miasta. Tymi samymi, którymi na przestrzeni wieków przechadzali się znamienici arystokraci, duchowni, literaci i artyści. Poznaj największe atrakcje Krakowa i okolic!

Stolica Małopolski powszechnie kojarzy się z Kościołem Mariackim, Sukiennicami, Zamkiem Królewskim na Wawelu, legendą o Smoku Wawelskim i krakowskimi obwarzankami. Na turystów czeka tu jednak dużo więcej atrakcji – bogactwo przyrody naturalnej, wspaniałe zabytki, w tym liczne obiekty architektury sakralnej, nowoczesne muzea, przysmaki regionalnej kuchni, europejskie festiwale oraz setki placówek kulturalnych, kawiarni i restauracji.

W Krakowie możesz połączyć aktywne zwiedzanie z leniwym odpoczynkiem, poznać najnowsze trendy sztuki współczesnej, spędzić czas nad wodą lub w parku, albo po prostu lubisz spacerować po mieście, omijając utarte szlaki, by odkrywać dla siebie nowe miejsca. To wszystko oferuje Ci Kraków - idealne miejsce na dłuższe, letnie wakacje.

Zwiedzanie Krakowa

W stolicy Małopolski, jak w kalejdoskopie, w zależności od miejsca, okoliczności i czasu, możesz zobaczyć coś zupełnie innego. Kraków można chłonąć wszystkimi zmysłami. Warto, bo to jedyne takie miejsce na świecie!

Lubisz klasycznie – zobacz skarby światowej kultury

Jeśli na zewnątrz jest upalnie czy wręcz przeciwnie – deszczowo, możesz wybrać wariant zwiedzania jednego z krakowskich muzeów. Uchronisz się przed wysoką temperaturą i deszczem, ale przede wszystkim możesz liczyć na duży łyk historii i estetyczne doznania. Miłośnicy wiedzy historycznej i klasycznej sztuki koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Narodowe (MNK) lub Sukiennice, budynek dawnych kramów kupieckich, gdzie obecnie w górnej części znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku – oddział Muzeum Narodowego ze swoimi imponującymi zbiorami.

Nie sposób pominąć na tym szlaku Muzeum Książąt Czartoryskich, które po wieloletnim, gruntownym remoncie jest ponownie dostępne dla zwiedzających. A tam czekają na każdego światowe perły. Właśnie w tym muzeum można obejrzeć "Damę z Gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna, ale także wiele innych arcydzieł.

Teraz następny obowiązkowy punkt programu, siedziba królów polskich do 1795 roku: Zamek Królewski i Wzgórze Wawelskie. Tutaj nie można pominąć wyjątkowej wystawy królewskich arrasów. Ich historia brzmi jak emocjonująca opowieść filmowa. Ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galarem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku. Ewakuowane do Rumunii 18 września, kolejno do Francji i przez Anglię do Kanady, powróciły wreszcie do naszego kraju. Wszystkie zachowane w Polsce arrasy, zamówione przez króla Zygmunta Augusta zobaczymy na wystawie: Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921 w Zamku Królewskim na Wawelu.

Lubisz modnie – wyrusz na Kazimierz i... Zabłocie

Jeśli Twojemu sercu bliska jest zarówno historia, jak i sztuka współczesna, to zapraszamy Cię na nieco dłuższy spacer magicznymi uliczkami Starego Miasta, przez żydowską dzielnicę Kazimierz, potem most na rzece Wiśle, a następnie dzielnicę Podgórze, prosto na Zabłocie, bardzo modną w ostatnich latach, poprzemysłową dzielnicę. Tuż obok siebie znajdują się tutaj MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Na Zabłociu trafisz na fajne miejsca, gdzie kupisz coś dobrego do zjedzenia z foodtrucka, ale znajdziesz również nowoczesne, modne restauracje z menu przygotowanym przez renomowanych szefów kuchni. Dobrą miejscówką na szybką przekąskę z foodtrucka jest też Kazimierz. Tam także przy każdej ulicy znajdują się również restauracje z bardzo bogatą ofertą gastronomiczną.

Lubisz aktywnie – zajrzyj na Planty, Błonia oraz na Zakrzówek

Po takim maratonie każdy zasługuje na chwilę odpoczynku i wyciszenia. Gdzie? Najlepiej na łonie natury. W samym centrum Krakowa znajduje się piękny park miejski – Planty, który okala całe Stare Miasto. W sumie ma aż 21 ha i 4 km. długości! Stary drzewostan, zadbane alejki, ławki, przylegające do nich kawiarnie i restauracje – to naprawdę sprzyjające okoliczności do odpoczynku.

Jeśli jednak chciałbyś odpocząć od miejskiego zgiełku to fajnym rozwiązaniem będzie wypożyczenie kajaków i pływanie po Wiśle, zwiedzanie dalszych zakątków miasta na dwóch kółkach, relaks i pływanie w naturalnych zbiornikach wodnych (Zalew Bagry, Przylasek Rusiecki, Zakrzówek) czy joga w parku (Park Bednarskiego, Park Lotników Polskich, Park im. Henryka Jordana).

Lubisz niekonwencjonalnie – rusz szlakiem królika i chińskiego smoka

Klasyczne zwiedzanie miasta to atrakcja nie dla każdego. Jeśli należysz do tego wąskiego grona, a wybrałeś Kraków, to jest to strzał w dziesiątkę!

To miasto, które ma niezwykle różnorodne propozycje, od tradycyjnej oferty turystycznej, po niekonwencjonalne formy spędzania wolnego czasu. Rozejrzyj się wokół i co widzisz? Nic? Spójrz jeszcze raz! Zacznij szukać szczegółów! Kraków słynie z modernistycznych godeł kamienic z oryginalnymi detalami i dekoracjami. Wprawne oko wypatrzy godło królika, chińskiego smoka,  zapaśnika, kobiety z dziećmi czy suma. Na podziwianie modernistycznych płaskorzeźb kamienic, które powstawały z początkiem XX wieku zabieramy Cię poza ścisłe centrum Krakowa do dzielnicy Zwierzyniec i Krowodrza.

Słyszałeś kiedyś o kopcach, widziałeś takie konstrukcje? W stolicy Małopolski mamy ich aż 5 w różnych częściach miasta, przy czym jeden z nich, Kopiec Piłsudskiego jest największy w Polsce! Powstały jako upamiętnienie i w hołdzie historycznym postaciom.

Lubisz kulturalnie – zasłuchaj się w Krakowie

Dobra muzyka, fajne towarzystwo i impreza w plenerze – zawsze kojarzą się z latem i dobrymi wspomnieniami. O to również zatroszczą się flagowe krakowskie festiwale: Unsound, Summer Jazz Festival, Audio Art Festival, EtnoKraków/Rozstaje, Festiwal Muzyki Filmowej czy Wianki – Święto Muzyki. Kraków to także Sinfonietta Cracovia, Cracovia Danza, Teatr Bagatela, Teatr Ludowy, Teatr Groteska, a także słynna Piwnica pod Baranami.

Zbyt wiele jak na jeden wypad do Krakowa? Być może, ale w Krakowie to wszystko jest możliwe!

Co zwiedzić w okolicach Krakowa?

Jakby tego było mało, okolice Krakowa również mają odwiedzającym wiele do zaoferowania, żeby wymienić tylko klasztory, drewniane kościoły, zamki, skanseny, muzea, winnice, parki narodowe i krajobrazowe oraz wydarzenia kulturalne. W zależności od potrzeb i upodobań, okolice Krakowa można zwiedzać pieszo, rowerem lub samochodem. Czas spędzony w Krakowie i okolicznych miejscowościach na pewno okaże się niezapomniany!

Skorzystaj z Wyszukiwarki albo przejdź do Odkrywaj regiony.


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści