Nieprzemijający urok kurortu, ruiny zamku oraz pustelnia ze słoniem. Nordic Walking Park Gmina Skała

Ścieżka do bramy na wzgórzu w Ojcowie. Koło ścieżki jest ławka i duże, wysokie drzewo. Z kolei brama otoczona jest z lewej strony wapiennymi skałami.
Trudno zliczyć wszystkie atrakcje jakie można spotkać na tutejszych trasach. Wiodą one bowiem w dużej mierze przez tereny Ojcowskiego Parku Narodowego, w okolicy nie brak osobliwości przyrodniczych a także interesujących zabytków, które skupione są na bardzo niewielkim obszarze.

Kazimierz Wielki wybudował tu warownię Ociec

Wszystkie trzy trasy zostały tak poprowadzone, by korzystający z nich (nie tylko wędrujący z kijkami nordic walking, ale i biegacze czy rowerzyści) poznali uroki Ojcowa, zobaczyli jego charakterystyczną zabudowę związaną z uzdrowiskową przeszłością, mieli okazję zajrzeć do zamku wybudowanego w czasach Kazimierza Wielkiego.

Dłuższe trasy pozwalają też poznać bliżej Ojcowski Park Narodowy (czerwona) czy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i błogosławionej Salomei (czarna), przy którym stoją groty-kaplice i pustelnia błogosławionej Salomei (siostry króla Bolesława Wstydliwego), a nieco niżej zespół grot-kaplic poświęconych świętej Marii Magdalenie, Zaśnięciu Matki Boskiej oraz świętemu Janowi Chrzcicielowi. Będąc tu koniecznie trzeba zobaczyć intrygujący posąg-obelisk przedstawiający słonia z obeliskiem na grzbiecie, który wzniesiono w 1687 r. po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Informacje praktyczne - nordic walking w gminie Skała

⇒ Położenie: powiat krakowski, gmina Skała

Piktogram parkingu.Wejście na trasy znajduje się na parkingu przed Zespołem Szkół i Placówek Oświatowych w Skale przy ulicy księdza Stanisława Połetka 30.

Trasy wędrówek:

  • Trasa numer 1 (zielona) – 6,2 kilometra
  • Trasa numer 2 (czerwona) – 10,7 kilometra
  • Trasa numer 3 (czarna) – 11,6 kilometra, z okolic pustelni błogosławionej Salomei poprowadzono szlak łącznikowi do znajdującego się w pobliżu Nordic Walking Park Gmina Sułoszowa.

Szlaki stykają się z punktami trasy samochodowej „Szlakiem Orlich Gniazd na Pustynię Błędowską”, dzięki czemu interesujący może być nie tylko pobyt na miejscu, ale i dojazd.

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski

Powiązane treści