Odkrywaj Kraków i okolice w rytmie eko

Jezioro Dobczyckie z lotu ptaka
Czy stolicę Małopolski – drugie co do wielkości miasto w Polsce, można odkrywać w rytmie eko? Czy w najbliższej okolicy da się odnaleźć spokojne, nieprzedeptane szlaki, z dala od tłumów? Oczywiście! Sam Kraków, jaki i jego okolice, zachwycają różnorodnością krajobrazu, bogactwem kultury i tradycji, licznymi pamiątkami przeszłości i miejscami wartymi odkrywania… w rytmie eko.

Klasztor w Tyńcu na wyniosłym zboczu nad Wisłą

Właściwie wystarczy założyć sportowy strój, wygodne buty, by spacerem, biegiem lub rowerem przemierzyć liczne parki, laski i uroczyska. Piękne zakątki Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, Lasu Wolskiego, Podgórków Tynieckich, Łąk Nowohuckich, Doliny Dłubni i Rudawy kuszą licznymi możliwościami aktywnego wypoczynku. Miejsca takie jak Zalew Nowohucki, Błonia, czy Bagry dają możliwość wytchnienia i rekreacji. Dla wszystkich miłośników dwóch kółek komunikację ułatwia sieć ścieżek rowerowych, a zwłaszcza Wiślana Trasa Rowerowa, wiodąc wzdłuż Wisły pełni funkcję „rowerowej autostrady”. Kraków potrafi zaskakiwać… Z jednej strony nieoczywistymi widokami industrialnej Nowej Huty, z drugiej sielskim klimatem Bronowic, przepełnionym atmosferą młodopolskiej bohemy.

Rowerem nad Wisłą

Wystarczy jednak  przekroczyć granice miasta o zaledwie kilka kilometrów, aby otwarły się zupełnie nowe perspektywy… Niezależnie od tego w którym kierunku się udamy, okolice Krakowa obfitują w zakątki wręcz stworzone do rodzinnych spacerów, miejsca gdzie można poczuć się bliżej przyrody i odetchnąć od zgiełku miasta, a przy okazji napawać się widokiem wtopionych w krajobraz zabytków.

Warto odkryć na nowo Jurę Krakowsko-Częstochowska z Ojcowskim Parkiem Narodowym – owianą legendami krainę średniowiecznych warowni,  doskonały przykład harmonii pomiędzy wytworami działalności człowieka, a środowiskiem. Pstrąg ojcowski i jurajskie wina już na stałe wpisały się w kulinarne tradycje regionu.

Zielona dolina jurajska

Pogórze Wiśnickie to z kolei  zakątek, położony na południe od Bochni, pomiędzy Rabą a Dunajcem. Od wieków inspirował artystów i przyciągał miłośników sztuki. Jego łagodne wzgórza wznoszące się powyżej 500 m n.p.m., kwietne łąki, pastwiska i zadrzewienia śródpolne sprawiają wrażenie wielokolorowej palety ułożonej z pól, sadów, leśnych polan. Malarskość krajobrazu wzbogacają liczne perełki architektury świeckiej i sakralnej, bo kto nie słyszał o legendarnym Zamku Kmitów
i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu albo o polichromiach gotyckiego kościółka pw. św. Leonarda
w Lipnicy Murowanej wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Region wyróżnia unikatowy krajobraz kulturowy oraz słynne na cały kraj tradycje regionalne, na czele z lipnickim konkursem palm wielkanocnych. 

Wiśnicki zamek w chmurach

Z Krakowa Bursztynowym Szlakiem Greenways  można dotrzeć pod sam renesansowy zamek królewski w Niepołomicach i dalej  zielonymi ścieżki Puszczy Niepołomickiej na spotkanie z dziką przyrodą i gospodarzem lasu - żubrem.

Podróżując na południe nie sposób nie zatrzymać się w okolicach Myślenic i Dobczyc by poczuć niepowtarzalną atmosferę tych miast, podziwiać widoki miejscowych wzgórz i panoramę Jeziora Dobczyckiego z górującym nad nim Zamkiem Królewskim i Skansenem Drewnianego Budownictwa Ludowego.

Jezioro Dobczyckie z góry

Na szlaku eko podróży nie można pominąć okolic Wyżyny Miechowskiej, sielankowego krajobrazu łagodnych pagórków, pokrytych barwną mozaiką pól uprawnych, łąk i lasów. To swoisty, kolorowy patchwork uszyty z pszenicy, żyta, owsa,  kukurydzy i wszechobecnej na tym terenie kapusty, przyozdobiony makami, chabrami i milionem innych polnych kwiatów. Najłatwiej dotrzeć tutaj Kolejami Małopolskimi, które umożliwiają również przewóz rowerów. Odkrywając Miechów z Bazyliką Mniejszą Grobu Bożego, będące świadkiem historycznej bitwy Racławice, zabytkowy kościół w Przesławicach, znajdujący się na szlaku architektury drewnianej, najłatwiej przemieszczać się na dwóch kółkach. Nie lada atrakcją będzie wtedy też ścieżka rowerowa wiodąca szlakiem nieczynnej kolejki wąskotorowej.

Pola na Wyżynie Miechowskiej

Planując wycieczki po  Krakowie i okolicach koniecznie poszukaj inspiracji w ekoprzewodniku  „Podróżuj po Małoposce w rytmie eko”, szczególnie, że w zakładce Wypoczywaj w rytmie eko znalazły się dwie, premierowe wycieczki „Wyrzyna Miechowska – mozaika pól i kwietnych stepów” i „Rodzinnie wokół Krakowa”.


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści