Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Historii Tarnowa i Regionu Muzeum Ziemi Tarnowskiej

Muzeum Historii Tarnowa i Regionu Muzeum Ziemi Tarnowskiej

Kolorowe, zabytkowe kamienice z podcieniami, przy rynku w Tarnowie

Rynek 3, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146390865
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Kilka oddziałów i różnorodne zbiory, które opowiadają historię Tarnowa i okolic, pokazują sztukę, tradycje, ale też nowe trendy. W Muzeum Ziemi Tarnowskiej możecie obejrzeć fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej, dzieła Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata czy Jerzego Nowosielskiego. Placówka przy Rynku pod numerem 3 jest siedzibą Muzeum Okręgowego, który swoje filie ma zarówno w Tarnowie jak i poza miastem.

Początki tego muzeum to niewielkie pomieszczenia i skromne zbiory, głównie ofiarowane przez kolekcjonerów i mieszkańców. Był 1927 rok, a prasa relacjonowała przygotowania do uroczystego otwarcia placówki. Wśród tych pierwszych eksponatów najwięcej dotyczyło historii miasta; znalazły się tam między innymi: historyczny herb miasta, miecze z XVI wieku, skrzynie cechowe, sporo pieczęci i księgi. Z każdym rokiem zbiory się powiększały. W czasie wojny udało się je przenieść i dzięki temu przetrwały nienaruszone. Do 1950 roku jedyną siedzibą Muzeum był Ratusz, dziś ma wiele oddziałów, także ten główny, mieszczący się w kamienicy przy Rynku. Ale Muzeum to także Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryzynówka”, czy Ratusz z Galerią Sztuki Dawnej. To także Muzeum Etnograficzne i Muzeum Zamek w Dębnie.

Warto prześledzić kolekcję Muzeum Ziemi Tarnowskiej, bo znajdziecie tam obrazy między innymi Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza. Jest Tadeusz Kantor czy Jerzy Nowosielski. Na wystawach stałych poznać można historie Tarnowa i regionu, kultury i życia tarnowskich Romów. Muzeum prezentuje także Fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej. To wielkie dzieło, które mierzyło 1,5 na 12 metrów, powstało na zamówienie Węgrów, którzy w ten sposób chcieli uczcić 50. rocznicę powstania narodowego – bitwę o stolicę Siedmiogrodu – Sybin. Panorama powstawała pod kierunkiem Jana Styki, który zdecydował też o pocięciu jej na kawałki i sprzedaży jako osobnych dzieł, kiedy podobno strona węgierska mu nie zapłaciła. Muzeum Okręgowe w Tarnowie od wielu lat szuka ich i kupuje do swojej kolekcji. 

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloDunajec i EuroVelo4/VeloMetropolis znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.


Powiązane treści