Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Gorlice

Gorlice

Widok z góry na rynek i okalające go kolorowe kamienice. Pośrodku rynku zasadzone są dwa rzędy drzew. Przy ulicach zaparkowane samochody. Nad rynkiem jest zachmurzone niebo.

Rynek 2, 38-300 Gorlice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183536200
Gorlice – urzekające miasto położone u bram Beskidu Niskiego zachwyca sielskim galicyjskim klimatem.

Ciekawa historia, pamiątki I wojny światowej i słynnej bitwy pod Gorlicami, mieszanina kultur, łemkowskiej, żydowskiej i polskiej przyciąga turystów podróżujących po regionie.

Gorlice powstały prawdopodobnie jeszcze w XIV w. u zbiegu rzek Sękówka i Ropa, a pierwsi osadnicy mieli przybyć z Görlitz (Zgorzelca). To właśnie od nich wywodzi się nazwę miasta. W XIX w Gorlice stanowiły znaczący ośrodek rodzącego się przemysłu naftowego. W latach 50. tego stulecia działał tu Ignacy Łukasiewicz (1822–1882) – farmaceuta, założyciel pierwszej kopalni ropy naftowej na świecie w Bóbrce i wynalazca lampy naftowej. W tym właśnie mieście ulepszał swoją lampę naftową i destylację ropy naftowej, a także skonstruował pierwszą na świecie uliczną lampę naftową przy skrzyżowaniu obecnych ulic Węgierskiej i Kościuszki. Stąd dziś klimatyczne Gorlice promują się jako „Miasto Światła”, a jedną z głównych atrakcji jest Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena”, gdzie można nie tylko zobaczyć dawne narzędzia, maszyny i urządzenia, ale też samemu doświadczyć pracy związanej z wydobywaniem i przetwarzaniem „czarnego złota”. Układ urbanistyczny Gorlic pochodzi z czasów XIV w. – z czworobocznym położonym tarasowato Rynkiem i odchodzącymi z jego narożników ulicami. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest Dwór Karwacjanów – dawna siedziba rodowa założycieli Gorlic, zwany także „lamusem”. W Gorlicach warto pospacerować w pięknym, pełnym starodrzewia Parku Miejskim położonym w widłach Ropy i Sękówki. Nosi on imię Wojciecha Biechońskiego – burmistrza Gorlic w latach 1887–1902 i uczestnika Powstania Styczniowego i ważany jest za jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Pasjonaci zabytków z I wojny światowej będą mogli spędzić w Gorlicach cały dzień, odwiedzając cmentarze wojenne. Do najbardziej spektakularnych należy monumentalny cmentarz z I wojny światowej nr 91 na Górze Cmentarnej w Gorlicach – przypominający fortecę, zaprojektowany przez Emila Ladewiga.

Gorlice zostały wyróżnione w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2020 roku w kategorii Miejsce z klimatem.

Więcej informacji na: https://www.gorlice.pl//pl/293/0/o-gorlicach.html


Powiązane treści