VeloDunajec

VeloDunajec

Fragment trasy rowerowej VeloDunajec z widokiem na góry i zamek.
VeloDunajec przez wielu uważana za najpiękniejszą trasę rowerową w Polsce. Przecina 7 pasm górskich, objeżdża 3 duże jeziora i zagląda pod bramy 7 zamków.

Na południu Małopolski łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr, od Starego Sącza do Ostrowa ma wspólny przebieg z VeloNatura / EuroVelo 11, a w Wietrzychowicach - miejscu, gdzie Dunajec wpada do Wisły - spotyka się z Wiślaną Trasą Rowerową.

logo VeloDunajec

Długość – 237 km (częściowo wspólnie z VeloNatura / EuroVelo 11)

Start – Zakopane

Meta – Wietrzychowice

VeloDunajec - propozycja przejazdu

VeloDunajec wchodzi w skład sieci tras rowerowych VeloMałopolska. Rozpoczyna się w Zakopanem, a kończy w Wietrzychowicach. Trasa nie jest jeszcze ukończona na całej swojej długości. 

W szczególności polecamy najpiękniejszy i w pełni ukończony południowy odcinek trasy od Nowego Targu do Nowego Sącza. Na naszej stronie prezentujemy propozycję przejazdu całą trasą VeloDunajec, która uwzględnia objazdy odcinków będących jeszcze w fazie budowy bądź planowania:

Na trasie znajduje się kilka krótkich, ale stromych podjazdów (Falsztyn, Brzyna, Dąbrowa, Rożnów, Habalina) oraz kilka odcinków szutrowo-gruntowych: fragment w Białym Dunajcu (800 m), słowacka część Drogi Pienińskiej przez Przełom Dunajca (10 km), podjazd pod Habalinę (200 m).

Proponowany objazd poprowadzony jest po zwykłych drogach z możliwym intensywnym ruchem samochodowym oraz przewyższeniami. Wszelkie utrudnienia nanoszone są systematycznie na poniższą mapę.

VeloDunajec - dojazd

Do trasy VeloDunajec można dojechać samochodem bądź pociągiem.

Miejsca, gdzie można wygodnie przesiąść się z auta na rower i wjechać na VeloDunajec, to: Zakopane, Poronin (GOK), Szaflary (Urząd Gminy), Nowy Targ (lotnisko, Nowa Targowica), Waksmund (elektrownia wodna), Harklowa (cmentarz), Dębno (kościół), Niedzica (kościół, zamek i zapora), Kąty, Trzy Korony parking, Szczawnica, Krościenko, Zabrzeż, Jazowsko (MOR), Gołkowice (kościół), Stary Sącz, Bartkowa, Czchów, Zakliczyn (stadion), Ostrów (stadion), Głów (MOR), Siedliszowice (kościół), Wietrzychowice (centrum).

Planując podróż pociągiem, trzeba pamiętać o tym, że od kilku lat trwa modernizacja linii kolejowej między Krakowem i Zakopanem, w związku z czym obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Pociągi kursują tylko na trasie, gdzie nie są akurat prowadzone prace remontowe, a w pozostałych przypadkach obowiązuje komunikacja zastępcza. Dlatego przed wybraniem kolei jako sposobu komunikacji zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji, na przykład na stronie e-podroznik.pl.

Oto lista stacji kolejowych, przy których poprowadzona jest trasa VeloDunajec: Tarnów, Bogumiłowice, Marcinkowice, Nowy Sącz, Stary Sącz, Nowy Targ, Szaflary, Bańska Niżna , Biały Dunajec, Poronin, Zakopane.

Wycieczkę VeloDunajec można wygodnie rozpocząć i zakończyć w dowolnej z tych miejscowości.

Przed podróżą należy sprawdzić regulamin przewozu rowerów dostępny na stronach przewoźników Polregio oraz Kolei Małopolskich, warto także pamiętać o Małopolskim Bilecie Rowerowym.

Kładka rowerowa nad Dunajcem.

Mapy VeloDunajec

Aktualne mapy trasy rowerowej VeloDunajec w formacie A4 do samodzielnego druku.

Dostępne są aktualne mapy w wersji PDF - wydanie z grudnia 2024 roku, do ściągnięcia i wydrukowania (format A4) podzielone na odcinki:

1.Podhale / 2. Jezioro Czorsztyńskie / 3. Beskid Sądecki / 4. Jezioro Rożnowskie i Nowy Sącz / 5. Pogórze Rożnowskie / 6. Tarnów i okolice / 7. Północno-wschodnia Małopolska / 8. Ujście Jezuickie – Szczucin / 9. Uście Solne – Ujście Jezuickie

Do dyspozycji rowerzystów dostępna jest również mapa na Geoportalu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (MIIP).

Atrakcje na trasie VeloDunajec

Trasa rowerowa VeloDunajec, jak przystało na najpiękniejszą trasę rowerową w Polsce, oferuje niezapomniane widoki - przebiega przez najbardziej malownicze tereny doliny Dunajca z panoramą na Beskidy, Pieniny i Tatry.

Trasa rowerowa Velo Dunajec z widokiem na góry

Na turystów, wybierających się na wycieczkę rowerową w te okolice, czekają też inne atrakcje. Oto interesujące miejsca dostępne bezpośrednio przy trasie VeloDunajec:

baner VeloDunajec wirtualny spacer

Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR) przy VeloDunajec

MOR to punkty postojowe, przy których można odpocząć, schronić się przed deszczem lub wiatrem, skorzystać z sezonowych przenośnych toalet, a także dokonać drobnych napraw rowerowych przy pomocy stacjonarnych zestawów z narzędziami.

Lista MOR przy VeloDunajec: Poronin, Szaflary, Nowy Targ, Harklowa, Sromowce Niżne, Krościenko nad Dunajcem, Tylmanowa, Jazowsko, Nowy Sącz, Zakliczyn, Glów.

Oprócz wymienionych powyżej punktów na trasie funkcjonują także lokalne - gminne wiaty postojowe dla rowerzystów.

Stado owiec na trasie rowerowej Velo Dunajec.

VeloDunajec - profil wysokościowy

Profil wysokościowy VeloDunajec z geoportalu Mapy Małopolski:

Profil wysokościowy VeloDunajec.

Aplikacja "Rowerowa Małopolska" - nawigacja rowerowa oraz planer podróży

Wycieczkę trasą VeloDunajec ułatwia też aplikacja “Rowerowa Małopolska”, która zawiera bazę tras w postaci propozycji wycieczek rowerowych, wycieczek ekoturystycznych, głównych szlaków rowerowych oraz sieci tras VeloMałopolska. Aplikacja ma też funkcję wyznaczania trasy rowerowej w trzech trybach: turystycznym, miejskim i terenowym.

Multimedia