Skarby z drewna wyciosane. Jesień na Szlaku Architektury Drewnianej to brama w świat niezwykłej przygody

Drewniana cerkiew złożona z trzech części z gontowymi dachami zwieńczonymi kopułami. Cerkiew otoczona jest drewnianym ogrodzeniem. Wokół łąka z kwiatami.
Solidne i zarazem kruche. Skrywają bezcenne skarby ludzkiej myśli i kunsztu. Zachwycają wysmakowanymi proporcjami oraz doskonałością wpisania w otaczający krajobraz. Wysmagane wiatrem, deszczem, śniegiem, a także burzliwą nieraz historią, trwają od wieków. Spośród nich blisko 60 znalazło się na otwartym Szlaku Architektury Drewnianej. To cudowna okazja, by podczas wakacyjnych peregrynacji, odnaleźć te nietuzinkowe skarby małopolskiej ziemi. Osiem z nich znajduje się na prestiżowej liście UNESCO. Wszystkie one otwarte są dla Was.

Otwarty Szlak Architektury Drewnianej

Szlak Architektury Drewnianej to atrakcja, którą może chwalić się nie tylko Małopolska i Polska, ale także Europa. Na Starym Kontynencie budownictwo drewniane z dawnych wieków niemal nie przetrwało. Pochłonęła je "nowoczesność", zamożność, a także liczne dziejowe burze. Małopolska, choć i jej los nie oszczędzał, jest więc skarbcem, skarbnicą maestrii dawnych mistrzów. Nic więc dziwnego, że sporo tych skarbów w drewnie zaklętych trafiło na światową listę UNESCO. Zwiedźcie z nami otwarty Szlak Architektury Drewnianej.

Zapraszamy do obejrzenia drewnianych zabytków, w tym wspaniałych kościołów i cerkwi, z których osiem z znajduje się na małopolskiej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Oto diamenty w małopolskiej koronie:


Obiekty UNESCO są czynne przez cały rok:

  • środa-sobota: 9:00-18:00*
  • niedziela:12:00-17:00

* przerwa obiadowa w godz. 13:00-13:30

Pozostałe obiekty czynne do 30 września**:

  • czwartek-sobota: 9:00-18:00*
  • niedziela:12:00-17:00

* przerwa obiadowa w godz. 13:00-13:30

**Orkanówka otwarta tylko w sierpniu
 

Nie tylko kościoły i cerkwie

Kościoły i cerkwie to tylko część bezcennych obiektów, które znajdują się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Nanizano na niego także urocze dwory (ŁopusznaLaskowa), piękne wille uzdrowiskowe (Krynica-Zdrój), malowniczą zabudowę małych miasteczek (LanckoronaOjcówStary SączMuszyna), ale też wiejskie chałupy z płazów (Chochołów) i drewniane budowle w stylu zakopiańskim (Willa pod JedlamiJaszczurówka).

Małopolskie skanseny (ZalipieWygiełzówNowy SączSidzinaZubrzyca GórnaSzymbarkJurgów) i ich bogactwo – autentyczne chłopskie chaty, pańskie dwory, stuletnie karczmy, czy drewniane wiatraki – sprawią, że przeniesiecie się w historyczną przestrzeń i poczujecie ją wszystkimi zmysłami. Zapraszamy na szlak. Oczywiście ten w drewnie pięknie wyciosany!

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści