Back

Małopolska wieś pachnąca ziołami

Małopolska wieś pachnąca ziołami

Orzeźwiający zapach mięty, aromaty tymianku i oregano oraz kojącą woń melisy poczujemy na Szlaku Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami.

Szlak ten objął kilkanaście gospodarstw agroturystycznych, w których uprawia się zioła tradycyjnymi, ekologicznymi metodami. Wszyscy gospodarze posiadają rozległą wiedzę o roślinach, a w ich ogrodach ziołowych rosną m.in. melisa, kolendra, lubczyk, mięta, oregano, rozmaryn, tymianek, szałwia, lawenda, mniszek lekarski (popularny mlecz). Dzięki temu w gospodarstwach agroturystycznych można skosztować potraw przygotowywanych z dodatkiem świeżych ziół oraz wielu innych przysmaków wyrabianych tradycyjnymi metodami, takich jak likiery, herbaty, nalewki, konfitury i miody, a nawet lecznicze syropy przeciwkaszlowe. Każde z gospodarstw ma swój własny specjał kulinarny, np. pstrągi w ziołowej koszulce, ziołowe ciasteczka antydepresyjne czy zupa czarownicy z siedmiu ziół. Chętni skorzystają też z oryginalnych zabiegów odnowy biologicznej. Lecznicze kąpiele ziołowe czy aromaterapia w gospodarstwach położonych w malowniczych okolicach, blisko lasów czy dzikich terenów górskich, dają wspaniałe efekty.

Obiekty na Szlaku Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami znajdują się w miejscach, do których łatwo trafić i łatwo dojechać samochodem. Mimo to ich usytuowanie na skraju miejscowości, blisko lasów, gwarantuje spokój i ciszę, a także wiele możliwości wypoczynku na łonie przyrody. Gospodarstwa „ziołowe” znajdziemy przede wszystkim w Pieninach i Beskidach, pozostałe znajdują się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego. Z pobytu w wonnym zielarskim domu warto zabrać ze sobą tradycyjne przetwory przyprawione ziołami oraz piękne, a zarazem aromatyczne bukiety, układane przez gospodarzy! Pobyt w wonnym zielarskim gospodarstwie to wspaniała okazja do bliskiego spotkania z naturą, pasją i tradycją małopolskiej wsi.

Gospodarstwa agroturystyczne, które znalazły się na szlaku, zostały starannie wyselekcjonowane spośród kilkuset obiektów wiejskich, znajdujących się na terenie Małopolski. 

Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami pobierz