Wodospady – małopolskie cuda natury

Wodospad Siklawa w Tatrach Wysokich.
Wodospady, niektórzy uważają je za najbardziej urzekające zjawiska na Ziemi. Grzmot spadającej z hukiem wody, odpryskujące krople unoszą się jak lekka mgiełka wokół rześkiego, silnego strumienia. Jest coś wyjątkowo kojącego w obserwowaniu, jak woda spada ze skały do basenu lub szalejącej rzeki.

Wodospady, niektórzy uważają je za najbardziej urzekające zjawiska na Ziemi. Grzmot spadającej z hukiem wody, odpryskujące krople unoszą się jak lekka mgiełka wokół rześkiego, silnego strumienia. Jest coś wyjątkowo kojącego w obserwowaniu, jak woda spada ze skały do basenu lub szalejącej rzeki.

Wodospady w Małopolsce, jest ich kilkanaście, może nie należą do najbardziej okazałych na świecie, a mimo to nikt nie odmówi im piękna i niepowtarzalnego uroku. Każdy z nich ma w sobie coś niesamowitego i niebanalnego. Każdy stanowi niepowtarzalny widok. Poniżej proponujemy wycieczkę do kilku z nich.

Wodogrzmoty Mickiewicza, Wielka Siklawa

Do najczęściej kojarzonych wodospadów w polskiej części Tatr należą Wielka Siklawa oraz Wodogrzmoty Mickiewicza na potoku Roztoka. Wodogrzmoty Mickiewicza nazywane są również Wodospadami Mickiewicza. Pierwsza część nazwy powstała na skutek potężnego huku, jaki wydaje spadająca woda, zwłaszcza po intensywnych opadach deszczu. Choć sam Mickiewicz w Tatrach nie bywał, wodospad przejął jego imię w 1891 roku na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów słynnego wieszcza na Wawel. Zlokalizowany w Tatrach Wysokich (w miejscu łączącym Dolinę Białki z Doliną Roztoki) zespół kaskad, składa się z trzech większych i kilku wyraźnie mniejszych progów. Pośredni wodogrzmot jest dość dobrze widoczny z mostu na szlaku do Morskiego Oka.

Wielka Siklawa jest najwyższym i największym wodospadem w Polsce. Słynna Siklawa (znana też jako Wielka Siklawa), rozdzielająca Dolinę Roztoki i Dolinę Pięciu Stawów, spada z progu ściany stawiarskiej, z wysokości około 70 metrów. Zależnie od poziomu wody w Wielkim Stawie, Wielka Siklawa może płynąć dwoma lub czterema spadającymi strugami. Niepowtarzalny klimat tworzy tam charakterystyczna mgiełka, powstająca z wody rozbitej na drobne kropelki. Do najwyższego wodospadu w Polsce prowadzi zielony szlak turystyczny.

Wodospad Szum, Będkowice

Wodospad Szum to jeden z nielicznych wodospadów, który można znaleźć w Dolinkach Krakowskich. Znajduje się w malowniczej Dolinie Będkowskiej, niedaleko schroniska Brandysówka. Szum zwany też Wodospadem Szerokim to największy wodospad na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się wśród drzew w środkowej części Doliny Będkowskiej na rzece Będkówce. Utworzył się na progu skalnym zbudowanym z wapieni o wysokości około czterech metrów. To obowiązkowy punkt dla tych wszystkich, którzy zamierzają odwiedzić jedną z siedmiu dolin, które tworzą Park Dolinek Krakowskich. To idealne miejsce na spacery z dziećmi i weekendowy odpoczynek z dala od miasta. Na terenie doliny znajdują się także atrakcyjne wąwozy, imponujące skały, w których poprowadzono wiele dróg wspinaczkowych, jaskinie i skalne schrony, wśród których popularna Jaskinia Nietoperzowa, udostępniona do zwiedzania.

Wodospad Mosorne, Zawoja

To jeden z największych i najładniejszych wodospadów Beskidów, jedna z atrakcji dla tych, którzy odpoczywają w Zawoi i okolicy. Położony jest tuż powyżej ostatnich zabudowań Mosornego, który jest przysiółkiem Zawoi, w ustronnym, cichym i zalesionym miejscu. Samo osiedle Mosorne położone jest pomiędzy Zawoją Centrum i Zawoją Widły, na zboczach Mosornego Gronia. Wody Mosornego Potoku spływają tutaj z wysokości ośmiu metrów, przez kilka progów skalnych. Otaczają go kilkunastometrowe ściany. Do wodospadu warto dotrzeć niebieskim szlakiem, który wiedzie z Zawoi Mosorne na Halę Śmietanową i dalej na Kiczorkę. Szlak jest prosty i przyjemny, spokojnie mogą pokonać go także rodziny z dziećmi. To dobre miejsce na odpoczynek w naturze. U stóp wodospadu nie wykształcił się wodny kocioł, dlatego możliwe jest podejście pod sam wodospad.

Wodospad Zaskalnik, Szczawnica

Znany jest także jako Wodospad Sopotnicki lub Sewerynówka i znajduje się trzy kilometry od Szczawnicy. Utworzył się na Sopotnickim Potoku w Pasmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Próg wodospadu osiąga około pięciu metrów wysokości; zbudowany jest z piaskowca. Dostać się do wodospadu można niespiesznym spacerem w 45 minut, trasą rowerową lub konną. Ze Szczawnicy nad wodospad można dostać się również bryczką, które często jeżdżą lub stylizowaną ciuchcią. Woda jest w nim krystalicznie czysta, można w niej w gorące dni schłodzić sobie nogi. Powyżej wodospadu znajduje się jasna duża łąka, idealna na piknik lub kąpiel w letnich promieniach słońca.

Wodospad Wielki, Obidza

Wodospad Wielki często zaliczany jest do grona dziesięciu najpiękniejszych wodospadów w Polsce obok chociażby tatrzańskiej Wielkiej Siklawy. Nie jest on może aż tak imponujący ani rozpoznawalny, ale ze względu na swoje walory przyrodnicze z pewnością może się spodobać. Wodospad Wielki znajduje się na terenie gminy Łącko, w miejscowości Obidza. Można do niego dojechać bez większego problemu zarówno od strony Nowego Sącza, jak i Krościenka nad Dunajcem. Wodospad zlokalizowany jest na Osiedlu Majdan, na Majdańskim Potoku. Jest to naturalny wodospad kaskadowy mający wysokość 5 metrów, poniżej którego spadająca woda wyżłobiła pod progiem banior, który cały czas się powiększa na skutek wirowego ruchu wody. Wodospad w dolinie potoku o stromych ścianach robi bardzo ładne wrażenie. Żeby do niego trafić należy skręcić w Jazowsku do Obidzy i jechać aż do kościółka, gdzie spotykamy pierwszy drogowskaz. Tam zaczyna się boczna droga asfaltowa do przysiółka Majdan. Jedziemy nią około 2,5 kilometra i po chwili docieramy do Majdańskiego Potoku. Dojeżdżamy w końcu do drugiego drogowskazu kierującego do wodospadu.

Wodospad Spad, Szczawa

Wodospad Spad znajduje się na rzece Kamienica Gorczańska w Szczawie na osiedlu Koszarki. Mierzy nieco ponad 2 metry. Wodospad nie należy do najwyższych, jednak największym w Beskidach pod względem ilości spadającej wody, która spada dwiema strugami. Co przy wyższym stanie wód czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym.
Jest naturalnym wodospadem, który jest zbudowany na progu twardego i odpornego na erozję piaskowca. Kaskada znajduje się na odcinku rzeki, płynącej przy drodze nr 968 z Mszany Górnej do Zabrzeży. Stąd dotarcie do wodospadu jest bardzo łatwe – trzeba że zatrzymać się na parkingu Bukówka, a z niego wystarczy przejść przez most i kierować się w stronę osiedla Koszarki.

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski

Powiązane treści