Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół farny Bożego Ciała Biecz

Kościół farny Bożego Ciała Biecz

Widok z góry od tyłu na kościół z cegły z dachem krytym blachą, z sygnaturką, z niższym i węższym prezbiterium. oraz po prawej jego stronie z zakrystią. Po prawej stronie wysoka, kwadratowa wieża z kopułą i sygnaturką z krzyżem. Po lewej niski budynek z ozdobnym wykończeniem koło płaskiego dachu i obok okrągła baszta z niską kopułą zwieńczoną u góry. Wokół pośród drzew inne budynki i panorama na miasto i lasy. Niebo pogodne z kilkoma chmurami.

ul.bpa M. Kromera 16a, 38-340 Biecz Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 134471017
tel. +48 694856363
tel. +48 600435261
Monumentalny kościół farny, zaliczany do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce, to najbardziej okazała budowla w Bieczu. Jej widoczna z daleka monumentalna bryła zachwyca rozmachem i harmonią stylu gotyckiego.

Świątynia wznoszona z cegły i ciosów kamiennych w latach 1490–1510, dziś jest charakterystycznym elementem krajobrazu miasta. To późnogotycki, trójnawowy kościół halowy z szeregami kaplic wzdłuż naw bocznych, niższym i węższym prezbiterium, zakrystią i skarbcem, kryty dwuspadowym dachem z wieżyczką z kopułą. W bieckiej świątyni swoje kaplice mają zarówno zamożne rody (Kromerowie, Sułowscy, Ligęzowie, Wielkopolscy), jak i cechy rzemieślnicze (tkacze, stolarze, szewcy, piekarze). Najstarszą częścią jest prezbiterium z około 1480 roku, którego budowę rozpoczęto w 1326 roku.

We wnętrzu kolegiaty na belce tęczowej znajduje się scena ukrzyżowania Chrystusa z XV wieku. Po bokach prezbiterium ustawiono późnorenesansowe, bogato rzeźbione stalle z XVII wieku. W manierystycznym ołtarzu głównym z 1604 roku widać obraz wykonany w XVI wieku i przedstawiający Zdjęcie z krzyża, jeden z trzech takich na świecie, najprawdopodobniej pochodzący z kręgu malarstwa włoskiego i przypisywany warsztatowi Michała Anioła. Jest też późnogotycka chrzcielnica z brązu z XV wieku i dwanaście ołtarzy bocznych w różnych stylach. W Oratorium świętej Jadwigi, gdzie według legendy modliła się królowa, od 2006 roku znajduje się relikwiarz z jej relikwiami. Malowidła w prezbiterium, głównie na sklepieniu, wykonał Włodzimierz Tetmajer. W kaplicach sklepienia są gwiaździste, w jednej z nich uwagę przyciąga rzadko spotykany motyw „oka”.

Obok świątyni znajduje się dzwonnica z XV wieku, która pełniła funkcję baszty obronnej – zwano ją rzeźnicką, ponieważ w razie zagrożenia bronił jej cech rzeźników. Dzwonnica łączy się z neogotycką kaplicą świętej Barbary oraz starą plebanią, której jedna ze ścian jest częścią dawnego muru obronnego miasta.


Powiązane treści