Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna

Półokrągła skała, przed nią kwiatki i liście powojników. U wejścia siedzą dwie postacie (figury) człowieka neandertalskiego. W głębi postać stojąca. Za nią od góry widoczne wyjście z jaskini.

Figury Neandertalczyków wśród jurajskich skał

Ojców Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

Tu odkryto najstarsze ślady człowieka na terenie Polski. Szczątki neandertalskiego dziecka zostały odnalezione w 2018 roku. Mogło mieć pięć – siedem lat.
Jaskinia Ciemna, zwana także Ojcowską, stanowi fragment dawnego systemu komór i korytarzy o łącznej długości 230 metrów. Warto ją zwiedzić. Komora wstępna jaskini jest największą znaną salą jaskiniową na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w Dolinie Prądnika a na jaskinię składają się: dzisiejsza właściwa jaskinia, zamknięta żelazną kratą, tuż na prawo od niej Tunel, a za nim tak zwany Ogrojec - rodzaj skalnego dziedzińca otoczonego z trzech stron skałami powstałymi wskutek zawalenia się stropu jaskini, który przechodzi w tunel zwany Oborzyskiem Wielkim. Jaskinia Ciemna posiada ubogą szatę naciekową, gdyż zniszczono ją w XIX wieku. Zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce – znaleziono tu najstarsze ślady człowieka w Polsce, a także szczątki niedźwiedzia jaskiniowego i rosomaka. Przed jaskinią dla zwiedzających znajduje się pomost oraz tablice informacyjne. Zrekonstruowano również obozowisko człowieka neandertalskiego, dla którego Jaskinia Ciemna była schronieniem. Wnętrze jaskini jest wilgotne, temperatura wynosi około plus siedmiu stopni przez cały rok. Z fauny oprócz owadów bezskrzydłych można spotkać ćmy i białe wije, zimują tu także nietoperze (zwykle nocki duże i podkowce małe).

Powiązane treści